رفع مشکل 100% Disk Usage در ویندوز 10

رفع مشکل حذف فایل‌ها در ویندوز ۱۰ نسخه 1809

رفع مشکل 100% Disk Usage در ویندوز 10 یکی از موارد اصلی در این ویندوز بوده و بر اساس بخش پاسخ به سوالات کاربران، این مشکل یکی از رایجترین مشکلاتی هست که این روزها کاربران ویندوز ۱۰ با آن روبرو هستند. که در آن سرعت سیستم پایین آمده و با باز کردن Task Manager‌مشاهده می‌شود که Disk یعنی هارد سیستم درگیر کاری هست و نمی‌توان عملیات دیگری را به راحتی انجام داد.

در این آموزش تمامی روش‌های رفع مشکل 100% Disk Usage در ویندوز 10 و راه‌هایی که نباید انجام داد را با هم مرور می‌کنیم.

برای مثال در سیستمی با ۱۰۰٪ شدن دیسک در Task Manager حالتی مانند تصویر زیر پیش می‌آید:

رفع مشکل 100% Disk Usage در ویندوز 10
رفع مشکل 100% Disk Usage در ویندوز 10

یکی از ساده‌ترین راه‌ها این هست که روی ستور Disk کلیک کنید تا بر اساس بالاترین مصرف هارد لیست نمایش داده شود و روی Process پر مصرف از بالا کلیک کرده و Kill Process کنید. ولی این راه اصلی و اساسی نیست و باید ریشه و دلیل این Process رای پیدا کنید که مربوط به کدام نرم‌افزار هست و آن را یا حذف نمایید یا غیرفعالش نمایید. برای غیرفعال سازی نرم‌افزارهایی مانند AVG TuneUp وجود دارند ولی از همین Task Manager هم اگر به تب Startup بروید نرم‌افزار را Disable نمایید تا موقع اجرای ویندوز آن نرم‌افزار یا Process اجرا نشود.

دقت نمایید این کارها را انجام ندهید

با انجام هر یک از کارهای زیر شاید در ظاهر به کم کار کردن هارد کمک می‌کنید، ولی ضرری که به ویندوز می‌زدن بیشتر از همه چیز هست:

۱- غیرفعال سازی به‌روزرسانی و آپدیت ویندوز

ویندوز با آپدیت کردن ویندوز بسیاری از مشکلات رایج در آن را رفع می‌نماید و با غیرفعال سازی درست هست که مصرف اینترنت کم می‌شود ولی مشکلات جدی برای ویندوز پیش می‌آید که غیرفعال سازی آپدیت ویندوز برای جلوگیری از ۱۰۰٪ درصد شدن دیسک توصیه نمی‌گردد.

۲- غیرفعال سازی حالت Search و یا Superfetch ویندوز

این دو حالت و ابزار از ابزارهای اصلی ویندوز بوده و با غیرفعال سازی این دو سایر نرم‌افزارها و ابزارهای مرتبط با آن‌‌‌ها کارکرد خود را از دست می‌دهند.

۳- ویرایش Page File

موقع نصب ویندوز و بر اساس سخت‌افزار سیستم شما Page File بر روی هارد ساخته می‌شود و کم و زیاد کردن آن باعث بهم خوردن برخی قابلیت‌های مهم ویندوز می‌شود و بدترین کار غیرفعال سازی Page File برای ویندوز هست که درست هست ویندوز بدون Page File هم می‌تواند کار کند ولی اصلا توصیه نمی‌شود.

۴- غیرفعال سازی آنتی‌ویروس ویندوز (Defender)

این کار هم که امنیت سیستم را به شدت کاهش می‌دهد و خوب هست که بدانید آنتی‌ویروس ویندوز ۱۰ جزو قوی‌ترین آنتی‌ویروس‌های حال حاضر بوده و از نظر مصرف کم هارد جزو بهترین‌ها می‌باشد.

همچنین بخوانید:   رفع مشکل سیاه شدن صفحه در مرورگر Chrome

۱- تعویض یا ارتقا هارد دیسک

با عوض کردن هارد حاضر و نصب یک هارد با سرعت بالا و در صورت موجود بودن بودجه خرید هارد SSD باعث می‌شود مشکل کندی سیستم و مشکل ۱۰۰٪ دیسک یوزیج را نداشته باشید.

۲- نرم‌افزارهای استارت‌آپ سیستم را کم کنید

اگر به تب Startup در تسک منیجر بروید بسیاری از نرم‌افزارهای های غیرضروری مانند Adobe Update و همانند این‌ها را می‌توانید با خیال راحت Disable نمایید که البته بایستی حواستان جمع باشد که نرم‌افزارهای لازم ویندوز را غیرفعال ننمایید.

۳- RAM سیستم را افزایش دهید

با این کار نیاز به Page File و کارهای دیگر هارد کم شده و مصرف آن کم می‌شود.

۴- استفاده از High Performance

با رفتن به بخش Power Option در Control Panel و قرار دادن گزینه High Performance در Power plan باعث می‌شوید که سیستم از حداکثر توان سخت‌افزاری برای بالا بردن سرعت ویندوز استفاده نماید.

۵- غیرفعال سازی آنتی‌ویروس

البته این راه آخر و در صورت موثر نبودن ۴ روش قبلی هست! بله درست هست که این کار صحیح نیست ولی آخرین روش این هست!

در صورت وجود سوال در رفع مشکل 100% Disk Usage در ویندوز 10 و یا در مراحل بالا فقط در بخش دیدگاه‌های زیر مطرح نمایید.

منبع: دانش‌کامپیوتری

لطفا در صورت کپی و استفاده در در جایی نام نویسنده و لینک به مطلب را فراموش نفرمایید.

0 0 رای‌ها
امتیاز مطلب

نوشته‌های مرتبط

مشترک
اطلاع از
guest

15 دیدگاه‌ها
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها