حذف فایل pagefile.sys و hiberfil.sys از کامپیوتر

کاربر محترمی در مورد حذف فایل pagefile.sys سوالی را در بخش مشکلات پرسیده بودند که دیدم که در اینترنت سوال خیلی از کاربران کامپیوتر در مورد دوفایل hiberfil.sys و pagefile.sys می‌باشد که یا می خواهند علت وجود آن را با حجم تقریبا بالا در درایو خود بدانند یا در مورد نحوه پاک کردن آن و آیا با پاک کردن کامپیوتر به مشکل بر می خود یا نه بیشتر بدانند. برای همین مطلبی را برای روشن شدن ماهیت این دو فایل و آموزش حذف آنها را فراهم آورم.

Pagefileفایل pagefile.sys:

این فایل برای مدیریت حافظه مجازی (Virtual Memory) استفاده می شود و حجم آن قابل تغییر توسط شما می باشد و می توانید حتی آن را غیرفعال (حذف) نمایید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

  1. به Properties موجود در My Computer ویندوزهای قبل ۸ و در Computer ویندوز ۸ و یا همان This PC موجود در ویندوز ۸٫۱ مراجعه نمایید.
  2. روی Advance System Setting کلیک کرده و در پنجره باز شده روی Settings اولی که در بخش Performance می باشد کلیک نمایید.
  3. در پنجره جدید در تب دوم که Advance نام دارد کلیک کرده و Change را انتخاب کنید.
  4. حال اگر تیک اولی که اتوماتیک ویندوز می باشد فعال است را می توانید بردارید و مقدار دلخواه به درایوهای خود بدهید. (Custom size) که دو بخش حجم اولیه و حداکثر حجم به مگابایت برای این کار گذاشته شده اند که پس از انتخاب روی Set کلیک نمایید تا تنظیم گردد و برای خاموش کردن این فایل و حذف در درایو انتخاب شده گزینه No paging file را می توانید انتخاب نمایید.
  5. در انتها برای انجام دقیق مراحل یکبار Reboot انجام دهید.

دقت نمایید بودن این فایل ضروری نمی باشد ولی برای اجرای بهتر لازم می باشد و این را هم به یاد داشته باشید حجم زیاد تر از معمول این فایل باعث کندی سیستم می شود.

.

فایل hiberfil.sys:

این فایل همان حجم RAM واقعی شما می باشد که چون قابلیت Hibernate را روشن کرده‌اید ایجاد شده است تا در صورت هایبرنیت شدن سیستم فایل های داخل رم به این فایل منتقل گردند و پس از روشن شدن سیستم آنها با بتوان سیستم بازیابی کند. برای برداشتن و حذف این فایل کافیست شما قابلیت Hibernate را از ویندوز خود بردارید که برای این کار در ویندوز  این مطلب نوشته شده. با برداشتن آن فایل هم پاک می شود و قابلیت Hibernate هم برداشته می‌شود.

.

تهیه و تنظیم آموزش در سایت دانش کامپیوتری

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

8
دیدگاه بگذارید

avatar
5 تعداد بحث‌ها
3 پاسخ‌های ‌بحث
0 دنبال کنندگان
 
جدیدترین دیدگاه
برترین دیدگاه
6 نویسنده دیدگاه
میثمMANIحمیدرضا شیبانیزیگوراتمهرداد نویسنده دیدگاه اخیر
  مشترک  
جدیدترین قدیمی‌ترین
اطلاع از
میثم
مهمان
میثم

آقا مهرداد ازت تشکر میکنم ، چند وقت بود که این فایل pagefile.sys باعث شده بود پارتیشن ویندوزم پر بشه و خیلی اذیت میکرد ولی با این راهنمایی عالی شما مشکلم حل شد ، واقعا ممنونم از سایت بسیار عالی ، کار راه بنداز و پر از علمی که درست کردی ، امیدوارم همیشه موفق باشی

MANI
مهمان
MANI

ببخشید اما در لپ تاپ من حجم این فایل به بالای ۵۰ گیگابایت هم میرسد، این عادیست؟

حمیدرضا شیبانی
مهمان
حمیدرضا شیبانی

با تشکر از راهنماییتون دربارۀ PageFile ، من خودم همیشه در مورد حذف اون یا تغییرش مردد بودم.
این مقاله واقعا عالی بود.

زیگورات
مهمان
زیگورات

سلام
ممنون از پست مفیدتون.من که کلی روی سیتم مشتری هام از این راهکار استفاده میکنم.باز هم ممنون

رضا
مهمان
رضا

hiberfil off نشد راه دیگه لطفا بگین