کاهش حجم و اندازه تصاویر در ویندوز بدون نصب نرم‌افزار جانبی

در صورتی که با اینترنت کار می‌کنید حتما پیش آمده تصویری را برای یکی یا جایی می‌خواهید ارسال کنید و خطای بالا بودن حجم یا اندازه آن را می‌دهد و از شما می‌خواهد آن را Resize کنید. برای این کار نرم‌افزارهای رایگان و پولی فراوانی وجود دارد که ما فرض می‌کنیم در کافی‌نتی به این مشکل برخوردیم که نمی‌توانیم نرم‌افزار جانبی را نصب کنیم. در این ترفند شما از نرم‌افزار ویندوز Paint کمک می‌گیرید، به این صورت که تصویر را نرم‌افزار باز کرده و در زیر نرم افزار به حجم اولیه تصویر می‌توانید دقت نمایید:

می‌بینیم که برای مثال در تصویر بالا ۲ مگابایت حجم تصویر و اندازه آن در ۲۵۹۲ در ۱۹۴۴ پیکسل می‌باشد که تصویر بزرگی هست و در صورتی که بزرگنمایی (سمت راست) را روی ۱۰۰% بگذاریم می‌بینیم بسیاری از تصاویر کیفیت بالایی هم ندارند که برای رفع مشکل از بالا ابتدا روی دکمه Resize کلیک می‌کنیم:

و طبق مراحل بالا بعد از زدن دکمه Resize موارد مورد نیاز جدید را زده و در انتها OK می‌کنیم. دقت نمایید هرچه می‌توانید تصویر را کوچک کرده تا در بزرگ‌نمایی ۱۰۰% ببینید کیفیت تصویر هم بالا می‌رود و با ذخیره کردن تصویر در همان نوار وضعیت زیرین حجم تصویر و اندازه آن را هم می‌توانید مشاهده کنید و تغییرات را هم متوجه می‌شوید. برای مثال پس از تغییر اندازه در تصویر مثال اولی وضعیت زیر را مشاهده کردیم:

این نکته را هم به یاد داشته باشید، تصاویری که با گوشی‌های جدید گرفته می‌شود و حجم فضایی دارند را با همین نرم‌افزار paint باز کنید و تنها روی ذخیره کلیک نمایید. خواهید دید حجم ۴ مگابایتی به زیر ۱ مگابایت تبدیل می‌شود! چون نرم‌افزار Paint بدون کاهش کیفیت تصویر تنها عمل JPG Compression را انجام می‌دهد که حجم اضافی موجود در تصویر را کاهش می‌دهد. ولی تصاویری از دوربین‌های دیجیتالی ذخیره می‌شود و حجم بالایی دارند عمل فوق را موقع ذخیره خود انجام می‌دهند و با ترفندی که در مطلب گفتیم شاید حجم زیادی از فایل تصویری کم نشود.

توجه» این روش و آموزش از جایی گرفته نشده و از تجربیات نویسنده سایت می‌باشد، در صورتی که در جایی از آن استفاده کردید و یا عمل کپی برابر اصل مانند سایت‌های مطرحی که کارشان کپی برداری بدون ذکر مرجع از اینجا هست را شما هم می‌خواهید انجام دهید، خواهش ما این هست که منبع را هم در زیر مطلب ذکر کنید تا هم قانون جهانی رعایت شود و هم عمل انجام گرفته خدای نکرده غیر حلال و انسانی نباشد. با تشکر

نوشته‌های مرتبط

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد بحث‌ها
1 پاسخ‌های ‌بحث
0 دنبال کنندگان
 
جدیدترین دیدگاه
برترین دیدگاه
2 نویسنده دیدگاه
مهرداداعظم نویسنده دیدگاه اخیر
  مشترک  
جدیدترین قدیمی‌ترین
اطلاع از
اعظم
مهمان
اعظم

خیلی ممنونم، از مطلب شما استفاده کردم.