پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری

پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری

در این صفحه به سوالات کامپیوتری شما کاربران در حد تخصص و دانش پاسخ داده می‌شود، ولی حتما قبل از پرسیدن سوال نکات زیر را حتما رعایت نمایید چون به دلیل بالا بودن تعداد سوالات و وقت کم سوالاتی که این موارد و سوالات مشابه زیر را پرسیده باشند، بدون جواب می‌ماند:

.

سوالات و مشکلات رایج کامپیوتری

۱- سیستم من بالا نمی‌آید و یا بعد از روشن شدن ریستارت می‌شود و یا خطای Boot می‌دهد و ریکاوری می‌خواهد.

برای رفع این موارد شما باید اول دلیل اصلی مشکل خودتان را پیدا کنید و از نرم‌افزار شروع کنید. اگر سیستم شما در حد بالا آمدن به مرحله‌ی تنظیمات BIOS می‌رسد با این روش آن را Diagnostic یا مشکل یابی نمایید. اکثرا فایل بوت از روی هارد شما پاک شده که باید دیسک ویندوز را در سیستم گذاشته و به مرحله‌ی Repair آن بروید تا مشکلات بوت را خودکار حل نماید. کار بعدی برای تست خرابی سخت‌افزار جدا کردن هارد، رم و سخت‌افزارهای دیگر از سیستم و تست روشن شدن آن هست که اگر مثلا با در آوردن رم سیستم بدون مشکل روشن شد و بالا آمد یعنی رم یا محل قرار دادن آن خراب هست. همچنین صداها و بوق‌های بالا آمدن سیستم در مشکل یابی آن بسیار کمک می‌کنند که در این لینک می‌توانید معنی این صداها را مشاهده نمایید. سایر مشکلات شما در این مورد با رفع نشدن با این روش‌ها سخت‌افزاری هست و باید کیس یا لپ‌تاپ به تعمیر یا گارانتی آن برده شود.

.

۲- از کجا بفهمم هک شده‌ام؟ تلگرام من آیا هک شده؟ برای مقابله با هک در اینستاگرام چه باید کرد؟

خیلی از سوالات این روز کاربران از بنده این سه سوال هست و جواب آنها را در این لینک داده‌ام. اول آن را مطالعه نمایید و در صورت داشتن سوال بیشتر در همان مطلب بپرسید و لازم نیست به ایمیل و تلگرام بنده بابت آن پیغام دهید.

.

۳- آیا این سخت‌افزار بازی من رو می‌کشه و سخت‌افزار من توان اجرای این بازی را دارد؟

کافیست شما به سایت Can I Run It رفته و در وسط صفحه بازی را انتخاب کرده و سپس سیستم خودتان را هم در زیر آن شرح دهید تا حداقل سیستم مورد نیاز برای آن بازی را استخراج کرده و با سیستم شما مقایسه می‌کند و به شما اعلام می‌کند که شما می‌توانید یا نه؟ البته خیلی از اوقات با کم کردن کیفیت بازی تا حدی می‌توان در سیستم ضعیف نیز اجرا کرد. (برای اطلاعات بیشتر در مورد بهبود نرم‌افزاری این مطلب خوانده شود)

.

۴- مانیتور تصویری ندارد و سیاه هست ولی کیس روشن هست، مشکل کجاست؟

این سوال نیز بارها پرسیده شده و دلیل این مشکل چند حالت بیشتر نیست! باید اول از منبع مشکل بررسی کنید. یعنی پشت کیس خودتان را ببینید، اگر سیم VGA هست و به کارت گرافیک وصل هست، آن را موقتا به خروجی مادربورد وصل کنید و اگر مانیتور شما قابلیت اتصال با HDMI را دارد با این کابل کیس را به مانیتور وصل کرده و تست کنید، اگر باز هم خروجی نداشتید و حتی لوگوی مادربورد را هم نشان نمی‌دهد یعنی مشکل سخت‌افزاری هست و ربطی به تنظیمات BIOS و کارت گرافیک ندارد. در صورت امکان با یک مانیتور و سیم دیگر نیز می‌توانید سالم بودن کیس را مطمئن شوید.

.

۵- فایل فشرده از اینترنت دانلود کردم و موقع باز کردن خطا می‌دهد، چطور این مشکل را رفع کنم؟

فایل‌هایی که از اینترنت دانلود می‌شوند ممکن است ناقص دانلود شود! برای مطمئن شدن شما می‌توانید CRC فایل و حجم را با سایت مقایسه کنید و در صورت امکان باید فایل دوباره دانلود بشود و اگر باز هم خطا داشت یا فایل از منبع خراب هست و باید به ادمین سایت اطلاع دهید یا اینکه سمت سیستم شما هست و باید خطا را دقیق مطالعه کرده و بدانید خطا از چه موردی هست. اگر فایل خراب باشد. در کل تمامی خطاهای مشاهده شده در فایل فشرده در این مطلب آورده شده می‌توانید مطالعه کنید.

.

۶- این سخت‌افزار با مادربوید و پاور سیستم من می‌خواند؟ یا سوالات دیگر در مورد ارتقا سیستم

ببینید دوستان عزیز، من فروشنده و اسمبلر سیستم نیستم که تجربه‌ی این کارها را داشته باشم یا کار روزمره‌ی من این باشد! من برنامه‌نویس و طراح نرم‌افزار سیستم هستم! در مورد سخت‌افزار هم اطلاعاتی دارم که قابل توصیه به دیگران شاید نیست و ممکن هست درست نباشد! خود فروشنده سیستم سخت‌افزاری هم شما اگر کیس ببرید و بخواهید یک قطعه از آن را به روز و ارتقا دهید به شما می‌گوید که تست می‌کنم و در صورت عدم وجود خطا به شما آن را می‌فروشم! یعنی ممکن هست پاور سیستم کمی ضعیف باشد یا مشکلات دیگر! پس این سوالات را از فروشنده لطفا بپرسید، من تخصص سخت‌افزار و اسمبل کردن را ندارم!

.

۷- پس از روشن کردن سیستم هیچ تصویری در مانیتور نیست یا هشدار No signal می‌دهد

اگر اول روشن شدن نوشته‌هایی در مانیتور نمایش داده می‌شود و سپس تصویر سیاه هست از کارت گرافیک هست و باید با Safe mode وارد سیستم شد و بررسی کرد که کارت گرافیک سالم هست یا درایور آن را Uninstall یا دوباره نصب کرد. در صورت درست نشدن باید به تعمیرکار مراجعه شود. در صورت وجود هشدار No Signal‌ از همان اول در مانیتور یعنی مانیتور نمی‌تواند هیچ سیگنال برای نمایش نشان دهد. یعنی یا کابل خراب هست، یا خروجی از کیس به مانیتور مشکل پیدا کرده، یا کارت گرافیک سوخته، یا مانیتور مشکل دار هست و ورودی آن خراب شده. در مانیتورهای جدید شما می‌توانید چندید Source برای یک مانیتور مانند HDMI یا VGA انتخاب کنید که در صورت انتخاب اشتباه هم این خطای No Signal را نمایش می‌دهد که با زدن دکمه‌ی آن یا تنظیم دوباره دست می‌شود.

.

۸- پس از وصل شدن به WiFi اینترنت نیست و صفحه‌ای باز نمی‌شود و یا سایر مشکلات اینترنتی

از ویندوز ۷ به بعد شما می‌توانید در صورت وجود خطا در اتصال به شبکه‌ی اینترنتی و Wireless‌ به صورت بسیار ساده بر روی علامت شبکه یا WiFi راست کلیک کرده و گزینه‌ی Troubleshoot problem را انتخاب نمایید. این ابزار خود ویندوز خطای مربوطه را پیدا کرده و خودش رفع می‌نماید و لازم نیست شما ساعت‌ها وقت برای آن بگذارید. یا در صورتی که نتوانست به شما راه‌کار می‌دهد که بسیار ساده هست. اگر ویندوز شما انگلیسی هست و توانایی خواندن انگلیسی را ندارید، از مترجم گوگل می‌توانید استفاده نمایید: translate.google.com

.

پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری

در صورتی که سوال شما در موارد بالا نیست پس موارد زیر را خوانده و سپس سوال خود را ارسال نمایید:

 • سوالات در مورد قیمت سخت‌افزار و خرابی آن نپرسید، چون من فروشنده‌ی قطعات کامپیوتری نیستم و در مورد خرابی سخت‌افزار هم این سوالات نیازمند بررسی دقیق و فیزیکی با ابزار مورد نیاز خود از نزدیک هستند و من تنها جوابی که می‌توانم بدهم مراجعه به تعمیرکار هست.
 • در مورد رفع فیلترینگ و راه‌های دسترسی به سایت‌های فیلتر شده و در کل عبور از فیلترینگ سوالی نپرسید.
 • همان‌طور که مطلع هستید به Laptop به فارسی لپ‌تاپ گفته می‌شود، هر دو «پ» دارد! به اشتباه لب تاب گفتن کار خوبی نیست! حتی برای راحتی بیان و عربی بودن کیبورد و …!
 • در مورد هک و نفوذ به اطلاعات مردم سوال نپرسید. و اینکه آیا شما هک شده‌اید یا نه اینجا توضیح داده شده و در این مورد هم سوال نپرسید.
 • عنوان مشکل یا سوال شما «سلام» نیست! چکیده‌ای از سوال و مشکل شماست! مثلا لازم نیست در روش تلگرام اول سلام و احوال پرسی بفرستید و ساعت‌ها منتظر جواب من باشید، در یک PM کل متن و در صورت ممکن تصاویر لازم را بفرستید.
 • فینگلیش خواندن وقت می‌خواهد که بنده ندارم، حتما و حتما فارسی بنویسید.
 • مشخصات سیستم، اعم از ویندوز و سخت‌افزار فراموش نگردد، تصویر از محیط مشکل و سوال به رسیدن به جواب کمک می‌کند. یک متن که من خطا می‌گیرم و یک چیز آمد و فلان چیزی که نمی‌دانم زدم به رفع مشکل شما کمک نمی‌کند! دقیق و با سند توضیح دهید.
 • به دوستانی که ایمیل را به صورت qwewqerdfaksdjf وارد کنند هم جوابی داده نمی‌شود! ایمیل درست نشان دهنده ارزش قائل بودن به سوال خودتان هست و وقتی که ارزشی قائل نیستید من هم جوابی به شما که ایمیل الکی بدهید، نمی‌دهم.
 • به سوالاتی که بالا جواب کامل داده شده در جواب شما فقط شماره‌ی مشکلات رایج را می‌دهم. پس مشکلات رایج را اول دقیق مطالعه کنید. ۹۹٪ مشکلات پرسیده شده را در بالا بنده جواب داده‌ام.
 • و مورد آخر، پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری خودتان را در گوگل و ترجیحاً به انگلیسی جستجو کنید، جواب همه سوالات شما در گوگل قبلا حل شده و سریعتر از اینجا به پاسخ خود می‌رسید.

.

با قبول شرایط فوق می‌توانید از طریق روش‌های زیر سوال خود را بپرسید:

.

پرسش در دیدگاه‌های این صفحه:

به منظور پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری از بخش دیدگاه‌های انتهای همین صفحه نیز می‌توانید سوال خودتان را بپرسید. برای اینکار بر روی جای خالی و «به بحث بپیوندید…» کلیک کرده و متن خود را با در نظر گرفتن قوانین بالای متن نوشته  و کد کپچا را وارد کرده و بر روی «درج دیدگاه» کلیک نمایید. همچنین در صورتی که می‌خواهید در صورت پاسخ به دیدگاه شما ایمیلی برای شما ارسال گردد بر روی دکمه «اطلاع از پاسخ‌های جدید به دیدگاه شما (خاموش)» در کنار «درج دیدگاه» کلیک کرده (تصویر زنگ) و حالت آن را روشن نمایید

پرسش در گروه تلگرامی:

از اوایل تیر ماه ۱۴۰۲ یک گروه تلگرامی تاسیس شد تا در موبایل و در صورتی که دسترسی داشتید بتوانید در گروه سوال خود را مطرح نمایید تا در صورتی که یکی از اعضای گروه پاسخ سوال و مشکل شما را می‌دانستند بتوانند به شما کمک نمایند. توجه نمایید گروه را پس از پرسش خود از حالت بی‌صدا خارج نمایید تا در صورت پاسخ دادن به شما اعلان گروه نمایش داده شود.

برای پیوستن به این گروه اینجا کلیک نمایید یا در بخش جستجوی تلگرام آی‌دی @ComputerPQ را بگردید.

(همچنین توجه نمایید در این روش بایستی نرم‌افزار تلگرام بر روی موبایل شما نصب شده باشد و ابزار دسترسی به آن را نیز فعال داشته باشید)

تویتر

در شبکه‌ی اجتماعی Twitter نیز می‌توانید در کنار پرسش یا سوال کوتاه خود آی‌دی بنده (@Mehrdad32_ir) را منشن کنید تا بنده به شما پاسخ بدهم.

این روش نیز جزو روش‌های سریع محسوب می‌شود و همچنین نیازمند ابزار دسترسی به تویتر نیز در این روش هستید.

روش ایمیلی:

در این روش شما به یکی از آدرس‌های ایمیل بنده، با ذکر مشکل و مشخصات خودتان، با ارسال تصاویر لازم برای توضیح مشکل، ایمیل می‌فرستید. آدرس ایمیلهای بنده در بخش تماس با ما وجود دارد.

5,892 دیدگاه برای “پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری”

 1. علی

  سلام می خواستم بدونم هر رمی به هر کامپیوتری میخوره یا باید مثل خودشو گرفت.

 2. reza

  سلام..من ویندوز 11 دارم کاملا به هم ریخته..ولی چون بسیار زیاد نرم افزار روی درایو سی دارم نمیتونم ویندوز رو تغییر بدم..راهی هست فایل های ویندوز 11 رو از سایت سافت 98 دانلود کنم و بدون پاک شدن درایو سی ویندوز 11 جدید رو نصب کنم..فقط میخوام بدونم شدنیه یا نه و اگه میشه چطور؟ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی وقته این مشکل رو دارم و کارم معطل مونده و هر کاری کردم نشد..خواهشا خواهشا کمکم کنید

  1. سلام. شما نسخه‌ی آخر ویندوز ۱۱ رو دانلود و یکجا فایل iso رو Extract کنید. بعد روی فایل Setup دابل کلیک کرده و توی مراحل نصب Keep files رو حتما بزنید تا چیزی پاک نشه…
   ولی طبق تجره عرض می‌کنم از نو نصب کنید بهتر و اصولی تر هست.

 3. حسام

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  من سیستمم جدیده و بوت UEFI نسخه جدید داره
  ولی یه دلایلی میخوام ویندوز ۷ رو نصب کنم
  حداقل سیستم هاشم دارم
  ولی موقع نصب بعد از اینکه فرایند نصب انجام شد وقتی لپ تاپ ریستارت شد توی بخش complete install که ارم ویندوز هم هست گیر میکنه
  تمام دستگاه های خارجی هم مثل موس و … رو جدا کردم ولی نشد
  لطفا سریعتر کمکم کنید

  1. سلام. سریعتر از این نمی‌شه کمک کرد دوست عزیز…
   برای رفع مشکل توی ماشین مجازی ویندوز ۷ نصب کنید یا اینکه یک سیستم قدیمی تهیه کنید.

 4. سوال

  سلام خسته نباشید
  من کارت گرافیک 2060super دارم و cpu i3نسل9و رم 16و مانیتور60هرتز
  ولی داخل بازی ها افت فریم و اف پی اس دارم
  چه قطعه هایی باید ارتقا داده بشه ؟؟؟

  1. سلام. افت فریم و کندی در بازی همیشه از گرافیک نیست. سی‌پی‌یو باید هسته‌ی زیاد و سرعت بالایی داشته باشد. رم شما هم سرعتش باید بالا باشه. هارد شما باید SSD باشه. ویروس‌کش باید خاموش باشه هنگام بازی و …

 5. Amir

  سلام خسته نباشید
  من گرافیک درایور اینتل رو از خود سایت اینتل دانلود کردم و اپدیت کردم هیچ مشکلی نداشت تا اینکه سیستم رو ریستارت کردم ولی سیستم صفحش سیاهه و بالا نمیاد خواستم بدونم در safe mod و قسمت CMD چه کدی بزنم که بتونم گرافیک درایور رو پاک کنم که سیستم باز بیاد بالا؟

  1. سلام. در Safe Mode ویندوز رو اجرا کرده و از Device Manager نسخه‌ای رو نصب کنید که سازنده‌ی لپ‌تاپ یا در صورت PC بودن همراه کیس به شما داده شده رو استفاده کنید.

 6. الهه

  سلام..
  میشه بدونم تبلیغات که در گوشه سمت راست لپ تاپ در قسمت اعلانات باز میشه از کجا پیروی میکنه ؟ آیا بستگی به سابقه سرچ در گوگل داره ؟؟؟؟؟

  1. سلام. نرم‌افزار یا افزونه تبلیغاتی روی سیستم شما نصب شده. اون رو پاک کنید.

 7. مهشید

  سلام من با کابل اینترنت موبایل رو به کامپیوتر وصل میکنم اما کامپیوترم به فیلترشکنم متصل نمیشه با موبایلهای دیگه امتحان کردم وقتی فیلترشکن روشنه کامپیوتر مشکلی نداره
  ممکنه مشکل از موبایل من باشه؟

  1. سلام. سوالات فیلترشکنی پاسخ داده نمی‌شن.

 8. مبین

  سلام.من کامپیوترم را به برق میزنم بعد از حدود ۲۰ ثانیه خاموش می‌شود و ۵ ثانیه بعد روشن می‌شود و همین روند ادامه داره و کلا هم تصویر نمیده

  1. سلام. خاموش شدن سیستم بعد یک مدت اکثرا به دلیل بالا رفتن دمای سی‌پی‌یو هست که اون هم یا خمیر سیلیکون اون باید زده بشه یا فن سیستم خرابه… به تعمیرکار مراجعه کنید حتما.

 9. علی

  سلام
  ببخشید من لپتاپ دارم قبلا بازی هایی مثل medal of honor رو بدون لگ اجرا میکرد .
  بعدش یه اپدیتی برای ویندوزم اومده بود وقتی اونو دانلود کردم سیستم ریستارت خورد و هنگامی که باز شد همون گیم رو اجرا کردم ولی شروع کرد به افت فریم شدید الانم بعضی گیم هارو که دارم و قبلا با اف پی اس بالا بازی میکردم شروع به افت فریم کردن.
  ویندوزم رو هم یک بار حذف کردم دوباره نصب کردم باز وضعش همونه
  لطفا راهنماییم کنید .

  1. سلام. لپ‌تاپ برای بازی نیست، چون هارد اون ضعیف هست، کارهای سنگین مثل آپدیت ویندوز هارد اون رو ضعیف می‌کنند و توی بازی شما لگ دارید! الان هم با بستن آپدیت ویندوز مشکلی حل نمی‌شه یک هارد SSD بخرید تا مشکل رفع بشه ولی بعد چند ماه کارت گرافیک شما به دلیل دمای بالای سیستم دچار مشکل می‌شه…

  2. معین

   سلام ضمن تبریک سال نو خدمت شما
   میخام مانیتور 2K 75HZ از برند هورایزن بخرم نمیدونم کیس من جوابگو هست یان
   بیشتر با کامپیوتر بازی میکنم فیلم میبینم و وب گردی میکنم (کیفیت تصویر برام مهمتره تا FPS)
   مشخصات کیس:
   Cpu : i5 4590
   Gpu : Rx 580 8GB
   RAM : 16GB , 1600MHZ
   SSD: 240GB
   HDD: 1T

   1. سلام. بنده فروشنده سخت افزار نیستم.

 10. سلام خسته نباشید/ از چند روز پیش که لپتاپم خودش آپدیت شد دیگه پرینت نمیگیره و این اخطار رو نشون میده(print failed) با فایل و نرم افزار های دیگه هم امتحان کردم نمیشه.حتی کلا پرینتر رو حذف کردم دوباره معرفی کردم به سیستم بازم فایده نداشت. کل گوگل زیر و رو کردم چیزی دستگیرم نشد

  1. سلام. سلامت باشید. شما باید دقیقا خطای عدم پرینت رو توی بخش کنترل پنل و پرینتر ببینید و اگه می‌تونید با دستگاه دیگه هم به پرینتر وصل شده و اون رو چک کنید، ممکنه خود پرینتر مشکلی براش پیش اومده باشه…

پیام بگذارید