ریست تنظیمات Notepad در ویندوز

ریست تنظیمات Notepad در ویندوز. با انجام برخی تغییرات در تنظیمات Notepad ویندوز یا تغییر فونت آن پس از مدتی حتما به این فکر می‌افتید که تنظیمات را به همان حالت اول بازگردانید ولی چطور؟

ریست تنظیمات Notepad در ویندوز

Notepad ویندوز یک ابزار سبک و مفید برای ویرایش فایل‌های متنی است که در ویکی‌پدیا در مورد آن می‌خوانیم:

دفترچه یادداشت یا نُت‌پد (به انگلیسی: Notepad) نرم‌افزاری ساده برای نوشتن، ویرایش و ذخیرهٔ متن در ویندوز است. این نرم‌افزار از اولین نسخهٔ ویندوز در سال ۱۹۸۵ تاکنون همراه این سیستم‌عامل است. نت‌پد تنها یک نرم‌افزار ویرایش نوشته ساده است و به‌طور کلی پرونده‌های خروجی‌اش را با قالب پروندهٔ نوشتاری یا .txt بدون هیچ‌گونه تگ و تزئین ذخیره می‌کند. ساخت این نرم‌افزار برای ویرایش پرونده‌های سیستمی در محیط ام‌اس-داس مناسب بود.

البته ما برای انجام کارهای متنی در ویندوز نرم‌افزار رایگان Notepad++ را معرفی می‌نماییم که در آن شما امکانات بیشتری نسبت به Notepad‌ ویندوز خواهید داشت. برای دریافت آخرین نسخه نرم‌افزار Notepad++ از این لینک می‌توانید اقدام نمایید.

برای این کار ما بر اساس تجربه دریافتیم که از Registry ویندوز می‌شود این کار را انجام داد ولی:

دقت نمایید قبل از کار با رجیستری ویندوز از آن بک‌آپ تهیه نمایید (File -> Export) و همچنین فقط کاری که در ادامه گفته می‌شود را انجام دهید! هر کار دیگری انجام دهید ممکن است مجبور به تعویض ویندوز شوید. و همچنین ریست تنظیمات دیگر مشابه این روش نیستند و برای ریست تنظیمات موارد دیگر از این روش استفاده نکنید.

۱- رجیستری را باز نمایید. (برای این کار کافیست از Run عبارت regedit را اجرا نمایید.)

۲- به آدرس زیر بروید:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Notepad

۳- همانند تصویر زیر روی پوشه Notepad در راست راست کلیک کرده و Delete نمایید:

ریست تنظیمات Notepad در ویندوز

با حذف این مورد و شروع کار Notepad‌ ویندوز دوباره تنظیمات ابتدایی آن فعال می‌شود و می‌توانید همانند قبل از آن استفاده نمایید.

در صورتی که پوشه‌ی فوق در آدرس وجود نداشت باید یکم بیشتر تلاش بفرمایید. بنده در بالای ۱۰ سیستم که دسترسی داشتم تست کردم و این پوشه وجود دارد. در دیدگاه‌ها عده‌ای مطرح کرده‌اند که وجود ندارد! ولی در نتایج گوگل هم این مورد دیده نشده که این مسیر وجود ندارد! پس کمی بیشتر بگردید.

درصورت استفاده و کپی حتما نام دانش کامپیوتری و لینک به آن را فراموش نفرمایید.

3.7 6 رای‌ها
امتیاز مطلب

نوشته‌های مرتبط

10 دیدگاه‌ها
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها