معرفی موارد جدید در اندروید 5 یا Lollipop به صورت تصویری

Aptoide

در اندروید 5 یا Lollipop ویژگی‌های جدیدی به سیستم‌عامل اندروید اضافه شده است که در این مطلب می‌توانید این تغییرات را مشاهده نمایید. همیشه بعد از ارائه نسخه جدید سیستم‌عامل اندروید در مورد موارد جدید آن در سایت مطالبی را ارائه می‌دهیم که قبلا در مورد اندروید 4.3 و 4.4 و 4.4.3 در سایت مطالبی را ارائه داده بودیم که این روزها خبرهای اندروید 5 یا همان Lollipop (بخوانید “لالی پاپ”) در دنیای مجازی پخش شده که شاید مایل باشید در مورد موارد جدید در آن چیزهایی را بدانید.

اندروید 5 یا Lollipop

ظاهر Material Design:

در مورد نام این شکل و شمایل جدید معادل فارسی نتوانستم بیابم چون متریال یعنی ماده، ماده وارد و در کل طراحی ماده مانند می‌شد که به نظرم همان متریال دیزاین بهتر از معادل ناخوشایند فارسی می‌آمد! در این طرح جدید که خیلی زیبا هم شده استفاده از رنگ‌ها و شک ماده مانند در محیط نرم‌افزارها و خود سیستم‌عامل فراهم شده که در ویدیوی زیر تغییرات را مشاهده می‌نمایید:

همچنین این متریال دیزاین در کیبورد جدید گوگل و نرم‌افزارهای محبوب دیگر مانند Maps بیشتر خودنمایی می‌کند و جلوه نو و زنده‌ای را به سیستم‌عامل داده است و گفتنی هست که اکثر نرم‌افزارهای مهم هم رفته رفته Theme خود را به Material Design تغییر می‌دهند.

تغییر در ظاهر Notification و Lock Screen:

البته بهتر است برای ناتیفیکیشن منوی هشدارها و لاک‌اسکرین صفحه قفل بنامیم تا فارسی هم پاس داشته شود! در تغییرات این بخش صفحه قفل دارای روش‌های جدیدی مانند Swipe to unlock و قرار دادن ویدجت‌های خبری مانند ایمیل و اخبار در آن و تنظیمات بهتر در بخش هشدارها را می‌توان مدنظر قرار داد که در ویدپوی زیر موارد بخش لاک‌اسکرین یا صفحه قفل را می‌توانید مشاهده نمایید:

برای بخش Notification هم این ویدیو را آماده کرده‌ایم:

بهبود در بخش ART در مورد نرم‌افزارها:

در نسخه‌های قبلی و مخصوصا KitKat اندروید در مورد وارد شدن روش ART برای پردازش JIT مورد بحث قرار گرفته شد که چون روشی تازه بود بسیاری از نرم‌افزارها و بازی‌ها با آن ناسازگار بودند ولی با گذشت زمان امروزه تقریبا هیچ مشکلی با ART در کار با نرم‌افزارها مشاهده نمی‌شود و در مقایسه‌ای که توسط نرم‌افزارهای نمره دهنده به موارد سیستمی در زیر مشاهده می‌شود، نمره بالایی به ART داده‌اند که یکی از موارد مهم در اندروید 5 پشتیبانی بهتر و بهبود عملکرد سیستم‌عامل در ART می‌باشد:

Lollipop

تغییرات در بخش Battery:

همان‌طور که در آنونس معرفی اندروید 5 یا همان اندروید 5 یا Lollipop که توسط خود گوگل منتشر گردید به این بخش بسیار توجه داشت و با شعار “More time playing, less time charging” یعنی بیشتر بازی کنید (با گوشی کار کنید) و کمتر شارژ کنید به این مورد اشاره نمود که در اکثر دستگاه‌ها با مدیریت مصرف باتری تا 90 دقیقه طول عمر آن را افزایش داده است.

سایر تغییرات کوچک:

در سایر بخش‌ها تغییراتی در پشتیبانی از Android TV و فعال شدن Floating Window یا پنجره شناور در بخش Developer Option اشاره کرد. همچنین در کدنویسی‌ها و تغییرات غیر ظاهری هم این سیستم‌عامل تغییرات زیادی داشته که در سرعت کار و نیاز کمتر به منابع سیستمی را می‌توان درمیان تغییرات جدید اشاره نمود.

دقت داشته باشید در Google IO 2013 گفته شده بود نسخه جدید سیستم‌عامل در 31 اکتبر با دستگاه‌های جدید گوگل ارائه خواهد که در نوامر این سیستم‌عامل برای خانواده Nexus گوگل معرفی شده و کم‌کم به سایر کمپانی‌ها هم این به روز رسانی با توجه به سیستم دستگاه و سیاست‌های کمپانی خواهد رسید و هیچ‌کس حتی ما نمی‌تواند تاریخ دقیق برای این به روز رسانی را برای دستگاه شما پیش‌بینی نماید و باید از سایت سازنده جویای این به‌روزرسانی باشید یا اگر حرفه‌ای هستید با روش‌هایی که در سایت Xda-developers.com و انجمن آن بیان شده است برای دستگاه خود اندروید جدید را بصورت غیر رسمی نصب نمایید. لطفا در این مورد در دیدگاه‌ها و سایر مکان‌های این سایت سوال نفرمایید.

این مقاله شامل تجربیات و تحقیقات اینجانب در سایت‌های اندروید و یوتیوب می‌باشد که امیدواریم در استفاده از این مطلب و کپی از آن نام محقق و منبع آن را ذکر لینک مشخص گردد.

نوشته‌های مرتبط

پیام بگذارید