معرفی میانبرهای صفحه کلید سیستم عامل ویندوز

معرفی میانبرهای صفحه کلید سیستم عامل ویندوز. در این پست تمامی کلیدهای ترکیبی و میانبر برای کارهای ویندوز برای شما گردآوری شده که بعلت زیاد بودن می توانید در ادامه مطلب همه آنها را مشاهده و بصورت PDF از انتهای متن ذخیره نمایید.

معرفی میانبرهای صفحه کلید سیستم عامل ویندوز

دقت نمایید این مطلب برای تقریبا سه سال پیش بود که ویرایش شده و کلیدهای جدید ویندوز افزوده شده و همچنین توضیحات در این مقاله بصورت ابتدایی می‌باشد تا آموزشی همگانی باشد

سری اول) کلیدهای سیستمی

کلید عملکردی ۱ یا کلید F1 : این کلید در واقع کلید دسترسی به کمک و راهنمایی در کامپیوتر شماست. هنگامی که این کلید را فشار می دهید یک پنجره HELP بالا میآید که به شما اطلاعاتی بسته به محلی که در آن قرار دارید می دهد. به عنوان مثال اگر در موقع دانلود یک فایل با مشکل مواجه شوید و کلید F1 را فشار دهید یک پنجره راهنما ظاهر می شود که برایتان توضیح می دهد دلیل مشکل دانلود چیست و احتمالا راه حل رفع آن چیست.

CTRL + ESC : فشردن همزمان این دو کلید سبب باز شدن منوی استارت ویندوز می شود فرقی هم ندارد که در کدام برنامه مشغول کار باشید.

ALT + TAB : هنگامی که شما در حال کار بر روی یک پروژه هستید و چندین برنامه را بر روی دسکتاپ خود اجرا کرده اید گاهی اوقات برایمان واقعا گیج کننده می شود که هر بار برای گشودن یک برنامه نشانگر ماوس را به نوار وظیفه برده و از پنجره یک برنامه به برنامه دیگر برویم. بنابراین فشردن کلید های ALT و TAB به شما کمک می کند تا به مقابله با این مشکل بشتابید چرا که سوئیچ بین برنامه ها به سرعت انجام خواهد شد.

ALT + F4 : تا کنون شده عجله و استرس در آخرین لحظه را تجربه کنید، زمانی که کسی به سمت شما می آید و شما باید در یک آن تعداد زیادی پنجره های باز شده بر روی کامپیوتر خود را به سرعت ببندید؟ اگر این تجربه برایتان آشناست در آن صورت این ترکیب کلیدهای کیبورد می تواند منجی شما می باشد. این میانبر صفحه کلید شما را قادر می سازد که برنامه های باز شده در ویندوز را به سرعت ببندید.

SHIFT + DELETE : اغلب هارد دیسک خود را مملو از داده های غیر ضروری و یا به قول ویندوز ” Trash ” می یابیم و هنگامی که این زباله ها روی هم جمع شده و حجم عظیمی را اشغال کنند زمان بسیاری از وقتمان را باید صرف فرستادن فایل های غیر ضروری به سطل بازیافت ویندوز و پس از آن “خالی کردن سطل بازیافت” کنیم. این میانبر کمک می کند تا با سرعت بیشتری به حذف داده ها به طور دائم از روی دیسک سخت خود و یا هر نوع دستگاه های قابل نوشتن دیگری اعم از هارد اکسترنال و حافظه فلش کنید و در وقت خود صرفه جویی کنید.
البته ریسک از بین رفتن اطلاعاتی که ممکن است در آینده بدان نیاز پیدا کنید را نیز بالا می برد چرا که دیگر داده ها درون سطل بازیافت ذخیره نمی گردند و برای بازیابی چنین اطلاعاتی نیاز به نرم افزارهای ویژه بازیابی اطلاعات پاک شده از روی حافظه است.

(از دکمه ویندوز هم که کاربردهای فراوانی در سیستم دارد که در انتهای مقاله به آن اشاره کرده ایم)

سری دوم) کلید های نرم افزاری در اکثر نرم‌افزارهای رایج

CTRL + C : برای کپی کردن متن انتخاب شده ، می توان از این میانبر پس از انتخاب همه متن با استفاده از یکی دیگر از میانبر ها که مخصوص این کار است یعنی CTRL + A. استفاده نمود.

CTRL + X :  چیدن متن. که بدان معنی است که متن را کپی کرده ، اما از محل فعلی آن را جابجا می کند. پس دیگر در فایل فعلی اثری از متن کات شده نخواهد بود.

CTRL + V :  پیست کردن یا چسباندن متن. که به آن معناست که متنی را که قبلا کپی کرده یا چیده ایم را در محل جدید می چسباند.

CTRL + O : معمولا برای بازکردن مورد جدید (Open) در اکثر نرم‌افزارها به کار می‌رود.

CTRL + N : برای ایجاد یک مورد جدید (New) کاربرد دارد.

CTRL + S : برای ذخیره و اگر Shift را هم بگیرید برای Save as بکار می‌رود. فرق Save و Save as در این هست که در اولی فایل روی فایل قبلی ذخیره می‌شود و فایل قبلی از بین می‌رود و در دومی فایل قبلی هم باقی می‌ماند و فایل جدید در نامی جدید ذخیره می‌شود.

CTRL + Z : اگر در حالی که مشغول قالب بندی متن خود هستید مرتکب اشتباهی شده و یا حین نوشتن آن و یا هرگونه اشتباه دیگری در برنامه های دیگر کنید این میانبر کمک می کند تا اشتباهات خود را به سرعت با رفتن به یک قدم عقب تر اصلاح کنید. هر چند باید در نظر داشت که برخی از برنامه ها به کاربر اجازه عقب رفتن به ۲ یا ۳ گام پیشین را بیشتر نمی دهند. و همچنین با CTRL + Y هم می‌توان عکس این مورد عمل کرد و در صورتی که خیلی عقب رفتید با این دکمه به جلو برگردید.

CTRL + B : این میانبر کمک می کند تا شما متن انتخابی را به صورت درشت (Bold) درآورید.

CTRL + U : متن انتخاب شده را زیرخط دار یا Underline می کند. مانند نمونه.

CTRL + I : متن انتخابی را Italic یا کج می کند: مثال: سلام

 

سری سوم) کلیدهای عمومی در محیط ویندوز

کلید عملکردی ۱۰ یا همان F10 : این کلید گزینه های نوار منو را فعال می کند که توسط آن شما می توانید هر دستوری را با کمک کلید های جهتی صفحه کلید و سپس فشردن کلید ENTER روی دستور مورد نظر اجرا کنید. استفاده از این روش برای مواقعی مفید است که به ماوس روی رایانه دسترسی نداشته باشید.

CTRL + ESC : این ترکیب کلیدی کمک می کند تا در کجای ویندوز و در هر برنامه ای که باشید منوی Start ویندوز را بتوان باز کرد.

SHIFT + F10 : این میانبر صفحه کلید همان کار راست کلیک را انجام می دهد، یعنی اگر یک آیتم را انتخاب کنید با این کلیدهای ترکیبی منوی راست کلیک برای آن باز می شود.

CTRL + SHIFT + ESC : این میانبر برنامه مدیر وظیفه یا task manager ویندوز را می گشاید.

ALT + کلید جهت پایین : این میانبر منوی کشویی را در برنامه هایی که منوی کشویی دارند باز می کند.

SHIFT : وقتی شما یک دیسک را درون CD – ROM می کنید می توانید اجرای خودکار برنامه (Autorun) روی دیسک را با فشار دادن و نگهداشتن کلید SHIFT لغو کنید.

ALT + SPACE : این میانبر نسخه صفحه کلیدی راست کلیک کنید روی پنجره اصلی برنامه است که سبب باز شدن منوی راست کلیک شامل گزینه های بازگردانی (restore) ، حرکت پنجره (move) ، تغییر اندازه پنجره (re-size) ، کمینه و بیشینه کردن پنجره (minimize, maximize) ، و یا گزینه بستن پنجره (close) است.

ALT + F6 : اجازه حرکت بین پنجره های متعدد یک برنامه را به کاربر می دهد (مانند زمانی که در برنامه نوت پد کادر محاوره ای Find نمایش داده می شود ، ALT + F6 را می توان برای حرکت از کادر محاوره ای Find و پنجره اصلی برنامه نوت پد استفاده نمود.)

سری چهارم ) کلیدهای مربوط به اکسپلورر و کار با فایل ها

کلید عملکردی ۲ / F2 :  به کمک این کلید می توان یک فایل یا فولدر انتخاب شده را تغییر نام بدهید این فایل یا فولدر ممکن است یک سند ، یک فایل موسیقی یا هر چیز دیگری باشد.

کلید عملکردی ۳ / F3 : بخش Find یا جستجو را فعال می کند برای گشتن به دنبال فایل ها.

ALT + ENTER : پنجره مشخصات یا Properties آیتم انتخاب شده را باز می کند.
برای کپی کردن یک فایل: هنگامی که فایلی را از فولدری به یک فولدر دیگر با کلیک ماوس می کشید همزمان کلید CTRL را فشار داده و پایین نگه داشتن. اگر کلید CTRL را نگه ندارید عمل انتقال یا Move انجام می شود.

کلید عملکردی / ۵ F5 : کلید صفحه یا پنجره ای را که در حال حاضر فعال است به روز رسانی یا رفرش می کند.

کلید عملکردی ۶ / F6 : اجازه می دهد تا در میان پانل های ویندوز اکسپلورر حرکت کنید.

BACKSPACE : با زدن متوالی این کلید برای مثال در اینترنت اکسپلورر می توان به صفحه خانگی بازگشت در حالی که کلید back برای به عقب برگشتن به صورت یک گام یک گام است.

SHIFT+ و کلیک روی دکمه بستن (Close) : این میانبر برای پوشه ها کاربرد دارد، و شما را قادر به بستن پوشه جاری به علاوه تمام پوشه هایی که پوشه جاری درون آنها قرار دارد می کند.

Shift + Ctrl + N : در ویندوز محبوب 7 پوشه ای جدید ایجاد می کند.

سری پنجم) کلیدهای میانبر برای دسترسی

فشردن کلید SHIFT برای ۵ بار متوالی : هر بار که کلید SHIFT را پنج بار متوالی فشار دهید خاصیت Sticky keys فعال یا غیرفعال می شود. Sticky Keys یا کلید های مهم به شما اجازه می دهد از فشرده شدن کلیدهای CTRL ، ALT ، SHIFT یا کلید لوگوی ویندوز ضمن فشرده شدن یک کلید در هر بار به شکل اصوات آگاه شوید.

کلید Shift سمت راست : اگر کلید Shift سمت راست را به مدت ۸ ثانیه فشار داده و نگه دارید قابلیت Filter Keys فعال یا غیر فعال می شود. Filter کردن کلید ها به شما این اجازه را می دهد تا در صورتی که دست شما به اشتباه هنگام تایپ روی برخی کلیدها رفت آن حروف تایپ نشود و برای تایپ نیاز به فشار بیشتری روی دکمه هاست. (در ویندوز سون 10 ثانیه هست.)
SHIFT سمت چپ ALT سمت چپ + NUM LOCK : سبب فعال یا غیرفعال شدن کلیدهای کیبورد برای استفاده بعنوان ماوس می شود.

SHIFT سمت چپ  + ALT سمت چپ + PRINT SCREEN : قابلیت کنتراست بالا را خاموش یا روشن می کند. (برای افرادی که مشکل بینایی دارند)

 

سری ششم) کلیدهای مربوط به لوگوی ویندوز

کلید لوگوی ویندوز + R : برای گشودن کادر محاوره ای کلاسیک Run که از آن شما می توانید هر برنامه یا صفحه ای را در کامپیوتر خود اجرا کنید.

کلید لوگوی ویندوز + M+ SHIFT : عکس حالت قبلی است. یعنی همه پنجره ها را بیشینه می کند.

کلید لوگوی ویندوز + E : باز کردن ویندوز اکسپلورر.

کلید لوگوی ویندوز + D : از نظر کارکرد مانند Windows Key+M است. تمام پنجره های باز شده را به حداقل می رساند و دسکتاپ را نمایش می دهد.

کلید لوگوی ویندوز + Break: کادر محاوره ای خواص سیستم (System Properties) را باز می کند.

کلید ویندوز + L : این یک میانبر کاملا مفید و کاربردی است که سبب می شود بتوانید کامپیوتر خود را به سرعت قفل کنید به طوری که زمانی که برای یک استراحت کوچک آن را ترک می کنید هیچکس دیگری قادر به ورود به ویندوز نباشد.

کلید ویندوز + F : از این میانبر برای باز کردن Find و جست جو در بین Folder و File ها استفاده می‌شود که در ویندوز 8 برای جست جو در همه جا از ویندوز + S هم استفاده می‌شود.

کلید ویندوز + Print Screen : در ویندوز 8 به بعد با زدن این دکمه از صفحه نمایش شما یک عکس گرفته می‌شود و در بخش Pictures و پوشه ScreenShot با کیفیت عالی PNG قابل دسترسی می‌باشد.

کلید ویندوز + M : این کلید دقیقا کاری مانند ویندوز + D را انجام می‌دهد ولی با این تفاوت که در Minimize کردن پنجره ها بسته به نوع برنامه نویسی برنامه‌ها حجم اشغالی رم توسط آنها کمتر می‌شود.

کلید ویندوز + X : در ویندوز 7 پنجره Mobility Center باز می‌شود ولی در 8 به بعد منوی راست کلیک روی لوگوی ویندوز و دکمه استارت منوی سابق در پایین سمت چپ نمایان می‌شود که کلیدی کاربردی هست و همه چیز دارد!

کلید ویندوز + Space : در ویندوز 8  به بعد با این دکمه می‌توانید زبان سیستم را در بین زبان‌های موجود و از پیش تعریف شده عوض کنید.

تهیه شده توسط دانش‌کامپیوتری

شایسته است که در صورت کپی‌برداری دقیق و استفاده از متن بالا در هر مکانی نام منبع و لینک به مرجع آن در سایت فراموش نگردد.

0 0 رای‌ها
امتیاز مطلب

نوشته‌های مرتبط

مشترک
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد درون خطی
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها