افزایش عمر باتری لپ تاپ ها

تفکیک زبان‌های نوشتاری در برنامه‌های ویندوز

افزایش عمر باتری لپ تاپ ها. باتری یک لپ‌تاپ از مهمترین اجزای آن به حساب می‌آید چون وجه تمایز آن با یک PC قابل حمل بودن و نیاز به وصل بودم مداوم به برق نداشتن آن است که دوستان زیادی در پیغام‌های بخش «تماس با ما» سوالاتی را به منظور افزایش عمر باتری لپ‌تاپ پرسیده بودند که در این بخش تمامی نکات لازم را برای شما در قالب یک مقاله بیان کرده‌ام.

دانلود این مقاله در قالب PDF با حجم ۱۵۰ کیلوبایت

افزایش عمر باتری لپ تاپ ها

برای افزایش عمر باتری لپ‌تاپ‌ها کارهایی که در زیر گفته شده را به ترتیب خوانده و به آن‌ّا عمل نمایید:

باتری را تا ۱۰۰% شارژ کنید

با شارژ ناقص باتری عمر سلول های آن کمتر می شود به طوری که شما تعداد محدودی برای شارژ کردن یک دستگاه می‌توانید اقدام کنید! و چه بهتر که همه این تعدادها ۱۰۰٪ باشد. همچنین تجربه ثابت کرده است که ۱۰۰% به صورت چشم گیر بیشتر از ۹۹% و ۹۸% کارآیی دارد!

تا زیر ۱۰ درصد بودن شارژ، آن را شارژ مجدد نفرمایید

وقتی باتری لپ‎تاپ‎تان ۳۵% هست ابتدا تا ۱۰% آن را مصرف کنید و سپس شروع به شارژ مجدد نمایید. چون اکثر باتری ها ۵۰۰ الی ۶۰۰ بار قابل شارژ شدن هستند و چه بهتر این فرصت شارژ را کامل به آنها بدهیم!

تنظیم نور صفحه

از حداکثر نور صفحه در اتاق و غیر بیرون هرگز استفاده نکنید! چون هم ضرر بینایی دارد و هم با کاهش نور تا حد مطلوب؛ مصرف باتری تا حد بالایی کاهش می یابد. دفت فرمایید که کم‌تر کردن تور نیز زیر حد، ممکن است که به بینایی آسیب برساند.

پشت سرهم شارژر را متصل نکنید

اگر باتری به ۱۰۰% رسید آن را جدا کرده و از باتری استفاده کنید ماندن مداوم آن باعث خرابی زودهنگام باتری می شود. البته در سری جدید لپ‌تاپ‌ها این مشکل تا حدودی حل شده و سیستم خودکار شارژ باتری را متوقف می کند و از برق مستقیم استفاده می کند ولی تا به ۹۰ درصد می‌رسد دوباره شارژ می‌شود و این خوب نیست! اگر می‌خواهید فقط با برق کار کنید باتری را از لپ‌تاپ جدا کنید.

همچنین بخوانید:   رفع مشکل Preparing your desktop در شروع ویندوز

کنترل گرما

گرمای محیط و خود دستگاه باعث به هدر رفتن انرژی الکتریکی آن می شود، پس سعی کنید این گرما را با شرایطی متعادل کنید. برای این کار می‌توانید زیر دستگاه خود وسایلی بگذارید که باعث جریال هوا در کنار لپ‌تاپ شود. یا استفاده از Cool pad های موجود در بازار.

رفع باگهای باتری ویندوز

در ویندوز یک سری باگهایی وحود دارد که مصرف باتری را زیاد می کند خود شرکت ماکروسافت در پچی این مشکل را رفع کرده که حتما آن را اعمال کنید (برای دانلود و اعمال آن به اینجا مراجعه کنید: Microsoft Fixit)

بستن نرم افزارهای غیر ضروری و پشت پرده ای

وقتی به نرم افزار فتوشاپ نیازی نداریم چرا در حال اجرا باشد؟ مثال عرض کردم! برای دیدن نرم افزار پشت پرده ای در کنار ساعت می توانید آنها را مشاهده کنید ، موارد غیر ضروری را Exit کنید.

غیرفعال سازی موارد خارجی

متصل بودن فلش دیسک ها یا هارد های اکسترنال خورنده باتری هستند تا می توانید از آنها در هنگام کار بدون برق کمتر استفاده کنید. همچنین ماوس های نوری و استفاده از CD-ROM خود لپ‎تاپ هم مصرف را بالا می برد. روشن بودن WiFi و Bluetooth هم مصرف را بالا می برد.

فعال سازی حالت Power Saver

خود ویندوز ویستا و بعد آن در قسمت Power Setting موجود در Control Panel این گزینه را برای استفاده بیشتر از باتری تعبیه کرده است که می توانید از آن استفاده کنید. تنها در این گزینه سرعت ویندوز بخاطر استفاده کم از باتری کاهش می یابد.

غیرقعال کردن Aero Glass

شکل شیشه ای نشان دادن پنجره ها هم باعث مصرف کارت گرافیکی و  CPU می شود و می توانید از راست کلیک کردن بر دستکتاپ و مسیر “Personalize > Windows Color” آن را با برداشتن تیک Enable transparency غیر فعال کنید.

استفاده کمتر از Sleep و هایبرنت (Hibernate) کردن سیستم بجای آن

در Sleep کردن هم سیستم جریان الکتریکی دارد و کمی مصرف می شود، بهتر است بجای آن از هایبرنت استفاده شود. آموزش فعال و غیر فعال کردن هایبرنت:
فعال و غیرفعال کردن هایبرنت (Hibernate) در ویندوزهای سون (Seven) و ویستا (Vista)

همجنین Defragment کردن هفنگی هارد هم به سرعت بیشتر کامپیوتر و مصرف کم باتری تاثیر مثبتی دارد.

تهیه و تنظیم : دانش کامپیوتری

در صورت استفاده و کپی حتما نام دانش کامپیوتری را نیز ذکر نمایید.

0 0 رای
امتیاز مطلب

نوشته‌های مرتبط

مشترک
اطلاع از
guest
4 دیدگاه‌ها
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها