رفع مشکل IRQL NOT LESS OR EQUAL در ویندوز

رهایی کامل و رایگان از دست باج افزارها

خطای IRQL NOT LESS OR EQUAL که کاربری در مطلب صفحه‌ی آبی مرگ (Blue Screen of Death) در مورد آن در ویندوز سوال کرده بودند که چون پاسخ آن نیازمند مطلب جدیدی بود در یک مقاله به توضیح مشکل و راه‌های حل آن می‌پردازیم.

درباره‌ی مشکل IRQL NOT LESS OR EQUAL

این خطا در ویندوز XP با این عنوان (IRQL NOT LESS OR EQUAL) شناخته می‌شود ولی در ویندوز 8.1 به بالا با عنوان DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL رخ می‌دهد که دلایل مختلفی دارد که بیشتر مربوط به کارت شبکه و حافظه‌ای که در ویندوز می‌گیرد مربوط می‌شود ولی همیشه این مورد نیست و ممکن هست از درایورهای دیگر نیز باشد. چون صفحه آبی مربوط به سخت‌افزار و درایورهای آن هست.

IRQL NOT LESS OR EQUAL

روش‌های حل مشکل

۱- در صورتی که این مشکل قبل از بالا آمدن ویندوز و در حالت Start up رخ می‌دهد:

این مورد برای وقعی هست که موارد زیر رخ داده باشد:

  • مشکل در Page File ویندوز
  • مشکل در سخت‌افزارهای مهم مانند رم و Main Board و …
  • نصب نرم‌افزار سیستمی و کارکرد نادرست آن

در این موارد بوق سلامت آغاز سیستم که از بایوس شنیده می‌شود کمک زیادی به شما می‌نماید به این صورت که تک بوق کوتاه نشانه‌ی سلامت ویندوز هست و بوق‌های بلند به این شرح است.

در صورتی که هیچ کدام از بوق‌های بالا شنیده نشدند دیسک ویندوز را گذاشته و Start up repair را بزنید. چون باید وارد ویندوز بشوید تا بتوانید این مشکل را حل نمایید.

۲- وجود مشکل در هنگام کار با ویندوز:

برای فهمیدن دقیق مشکل بایستی وارد Device Manager بشوید و ببنید کدام سخت‌افزار مشکل دارد. درایوری که مشکل داشته باشد در کنار آیکون آن علامت زرد خطر نمایش داده می‌شود.

در درایوری که مشکل وجود دارد بایستی Uninstall کرده و نسخه جدید آن از سایت سازنده دانلود و نصب شد.

در صورتی که مورد فوق نبود بایستی Memory Cache را غیرفعال نمایید. برای این مورد در ویندوزهای بالای ۸.۱ وارد Setting شوید و از مسیر زیر UEFI را غیرفعال نمایید:

Windows 8, 8.1: Settings > Change PC Settings > General > Advanced Startup > Restart Now > Troubleshoot > Advanced Options > UEFI Firmware Settings > Restart

Windows 10: Settings > Update & Security > Recovery > Advanced Startup > Restart Now > Troubleshoot > Advanced Options > UEFI Firmware Settings > Restart

پس از اینکه BIOS/UEFI نمایش داده شد به Advanced Menu رفته و بسته به مدل مادربورد بایستی به دنبال Cache Memory بگردید و آن را Disable نمایید.

در صورتی که مشکل شما رفع نشد، ویندوز خود را Update کرده و همچنین می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها در زیر مطرح نمایید.

در صورت کپی و استفاده نام نویسنده و لینک به دانش‌کامپیوتری فراموش نگردد

4 13 رای‌ها
امتیاز مطلب

نوشته‌های مرتبط

مشترک
اطلاع از
guest

50 دیدگاه‌ها
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها