تشخیص دات نت های نصب شده با نرم افزار FramworkDetectPlus

اگر از ویندوز استفاده می کنید و اهل استفاده از نرم افزارهای امروزی مختلف می باشید حتما پیش آمده است که نیاز به نصب بودن .NET ها روی ویندوز خود را داشته باشید و برخی اوقات در صفحه ای می بینید مثلا دات نت ۴٫۵٫۱ لازم هست! ولی شما نمی دانید دقیقا این دات نت را بر روی ویندوز نصب دارید یا نه! برای این کار هم بصورت غیر نرم افزاری (سریع و راحت) و هم غیر نرم افزاری (از طریق رجیستری) به شما آموزش می دهیم که نسخه های نصب شده دات نت را تشخیص دهید.

 لینک به صفحه دانلود تمامی نسخه های دات نت منتشر شده

همچنین بخوانید:   تغییر دکمه های کیبورد و حتی غیرفعال کردن آنها با نرم افزار SharpKeys

روش نرم افزاری و سریع:

کافیست بدانید دات نت ۲ را بر روی سیستم خود دارید، فایل فشرده زیر را دانلود کرده و آن را باز کرده و فایل اجرایی درون آن را اجرا نمایید. در پنجره ای دات های نصب شده را برای شما نمایش می دهد.

دانلود نرم‌افزار FrameworkDetectPlus برای تشخیص دات نت های نصب شده در ویندوز

توجه: نرم افزارهای مشابه برای این کار همگی یا باید نصب شوند یا فقط تا دات نت چهار را نمایش می دهند ولی این نرم افزار همه دات نت ها را نمایش می دهد. همچنین در ۸ اسفند ۹۳ این برنامه به نسخه ۱٫۱ برای نمایش دات نت های جدید و اصلاحاتی جزیی به روز رسانی گردید.

روش غیر نرم افزاری و با استفاده از رجیستری:

برای این کار به RUN بروید. (دکمه ویندوز را به همراه R فشار دهید) و در پنجره آن عبارت regedit را برای ورود به رچیستری وارد کرده و اجرا نمایید. ممکن است سوال امنیتی مبنی بر باز کردن آن بپرسد که آن را جواب مثبت دهید. در پنجره رجیتسری به دنبال آدرس زیر باشد:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\NET Framework Setup\NDP

در این پوشه تمامی دات نت های زیر ۴ را اگر نصب داشته باشید بصورت پوشه نمایش می دهد. حال اگر به دنبال دات نت بالای ۴ هستید باید داخل پوشه v4 شده و در پوشه های موجود مانند Client یا Full را می توانید باز کرده و نسخه های بالای ۴ را در آن مشاهده نمایید.

توجه: در داخل پوشه های Client و Full پوشه هایی همانند ۱۰۳۳ وجود دارد که در داخل آن داده هایی مانند REG_SZ با نام Version نسخه دات نت را نوشته است. همچنین در بخش زیر نیز اطلاعاتی در مورد دات نت های نصب شده می توانید پیدا کنید که بصورت کدبندی شده ماکروسافت می باشند:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\.NETFramework\Policy

نوشته‌های مرتبط

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد بحث‌ها
1 پاسخ‌های ‌بحث
0 دنبال کنندگان
 
جدیدترین دیدگاه
برترین دیدگاه
2 نویسنده دیدگاه
مهردادمسعود چاووشی نویسنده دیدگاه اخیر
  مشترک  
جدیدترین قدیمی‌ترین
اطلاع از
مسعود چاووشی
مهمان
مسعود چاووشی

با سلام

برنامه FramworkDetectPlus alh را دیدم خیلی جالب بود. این برنامه را با چه زبانی نوشته اید؟

چند وقتی بود دنبال چنین برنامه ای میگشتم. در صورت امکان خواهشمند است آنرا آبدیت نمائید.

اما سوال اصلی
من در یک برنامه که خودم با دلفی نوشته ام، نیاز به تشخیص دات نت فریم فرک نصب شده در ویندوز دارم. مانند کاری که برنامه شما انجام میدهد.
میتوانید راهنمایی کنید چگونه اینکار را انجام دهم؟ روش شناسایی رجیستری و کار با رجیستری را کمی توضیح دهید.

با تشکر
مسعود چاووشی
۹۵/۰۵/۱۱