ویندوز 7 یا ویندوز 8.1؟ مقایسه فنی و تخصصی دو ویندوز محبوب و مشهور

ویندوز 7 یا ویندوز 8.1 بهتر هست؟ این سوال بسیاری از کاربران ویندوز به شمار می‌رود. عمر ویندوز فوق‌العاده شرکت ماکروسافت؛ ایکس‌پی (Windows XP) در 8 آوریل 2014 به اتمام رسید و باید به فکر آن باشیم تا یک جایگزین مطمئن و همانند این نسخه از ویندوز را برای آن پیدا کنیم. ویندوز 7 نوع پایداری از ویندوز بعد XP می‌باشد و آخرین نسخه از ویندوز هم 8.1 می باشد که در این مقاله ما این دو ویندوز محبوب بعد XP را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا خود شما در انتها تصمیم بگیرید 7 نصب کنید یا 8.1. این مقایسه ها حاصل تحقیقات این جانب در سایتهای مشهور کامپیوتری و خود مقالات شرکت ماکروسافت می‌باشد و اطمینان خاطر می دهم که تمامی مطالب در صحت کامل نوشته شده‌اند.

توجه اول: قبلا مقاله ای در مورد ده تفاوت عمده در بین ویندوز 7 و ویندوز 8 نوشته شده است که می توانید آن را از اینجا مطالعه فرمایید.

توجه دوم: چون ویندوز 8.1 همان ویندوز 8 می باشد با کمی تفاوت در اینجا هر دو ویندوز 8 و 8.1 را فعلا یکی دانسته و در مقایسه ها فقط ویندوز 8 نوشته‌ایم ولی منظور هر دو ویندوز 8 و 8.1 می باشد. در آینده اگر وقت بود دو ویندوز 8 و 8.1 را هم دقیق تر مورد بررسی فنی و تخصصی قرار خواهیم داد.

ویندوز 7 یا ویندوز 8.1

۱- زمان لازم برای بالا آمدن (Boot) :

در ویندوز 8 بخاطر ویژگی یکی بودن زمان Boot حالت Hibernate و شروع دوباره ویندوز و بهینه‌سازی های لازم در هسته ویندوز، زمان روشن شدن در یک کامپیوتر معمولی بین 10 الی 15 ثانیه است که در سخت‌افزارهای خیلی خوب و قوی این زمان به 5 ثانیه هم رسیده است. (در هاردهای SSD این زمان به کسری از ثانیه نیز رسیده است) ولی در ویندوز 7 که وابسته زیادی به سخت‌افزار دارد در بهترین حالت این زمان به 10 الی 12 ثانیه است.

برنده در این مقایسه: ویندوز 8 بخاطر سرعت بالا در Boot و زمان کم لازم برای آن

۲- ویژگی های جانبی:

اگر متخصص در بخش کامپیوتر باشید مهم هست که کارهای خود را در صورتی انجام دهید که ویندوز نرم افزارهای جانبی و کمکی کمتری داشته باشد و خیلی از امکانات در خود ویندوز باشد. در این دو ویندوز هم امکانات موجود هست و در بسیاری از موارد شبیه هم هستند و در چند برنامه جزئی باهم تفاوت دارند که این مقایسه را در کل سخت می‌کنند ولی در صورتی که شما برای مثال به Telnet نیاز دارید باید تحقیق کنید و بدانید که در ویندوز 7 به‌صورت معمول فعال است ولی در ویندوز 8 باید با آموزشهایی فعال گردد (آموزش فعال سازی تلنت در ویندوز 8 و 8.1) یا موارد مشابه.

برنده در این مقایسه: ویندوزها تقریبا در یک سطح قرار دارند و باید این مقایسه را مساوی نتیجه داد.

همچنین بخوانید:   غیرفعال سازی ناکس (Knox) در گوشی‌های سامسونگ [نیازمند روت]

۳- کارایی:

بیایید این کارایی را در سه بخش بازی، انتقال داده ها و کلی تقسیم کنیم تا بررسی دقیق تر شود. در بخش بازی هم در کارت گرافیک‌های Nvidia و Intel ویندوز 7 کارایی بهتری داشته و در کارت گرافیک های AMD ویندوز 8. در انتقال داده ها برای USB 2.0 ویندوز 7 فقط در بخش خواندن دیتا بهتر از ویندوز 8 عمل می کند ولی در سایر بخش های آن و در USB 3.0 ویندوز 8 بهتر عمل می‌کند. در کل برای کارایی هم ویندوز 8 بهتر از ویندوز 7 نتیجه داده برای اینکه سریعتر است و از منابع ویندوز کمتر استفاده می‌کند تا برای فرآیندهای دیگر باقی بماند.

برنده در این مقایسه: ویندوز 8 در کل ولی برای بازی‌ها ویندوز 7 برای کارت گرافیک‌های Nvidia و Intel.

ویندوز 7 یا ویندوز 8.1

۴- ظاهر و راحتی کاربران برای استفاده:

در ویندوز 8 به بعد پس از تقریبا یک دهه و نیم، به قول خود ماکروسافت ظاهر ویندوز از حالت قدیمی و کلاسیک به حالت مدرن و امروزی تغییر یافت که در این تغییر مخالفان زیادی برای استفاده از آن مشاهده شدند که بسیاری از آنها با تغییرات جدید کنار آمده و آن را مفید دانسته‌اند ولی باز هم در کل درصد بسیاری از کاربران حالت کلاسیک قدیمی را بیشتر از حالت مدرن می‌پسندند که ماکروسافت قول داده در ویندوز بعدی حتما این مورد را رعایت نماید.

برنده در این مقایسه: ویندوز 8 برای کاربرانی که به ظاهر مدرن می توانند تعامل داشته باشند و ویندوز 7 برای کاربرانی که حالت قدیمی را می پسندند.

ویندوز 7 یا ویندوز 8.1

۵- امنیت:

در بخش امنیت فاکتورهای زیادی مانند UEFI در هنگام Boot، محدودسازی دسترسی ها و نیاز به مجوز ادمین در دسترسی های سطوح بالا و به روز بودن در بحث امنیت حرف اول را آخرین نسخه از ویندوز یعنی 8 می زند.

برنده در این مقایسه: ویندوز 8 بخاطر امنیت بالا و افزوده شدن موارد امنیتی بصورت معمول بر روی آن.

حرف آخر: پاسخ به این سوال که ویندوز 7 یا ویندوز 8.1 و کدام بهتر هست باید بگوییم این به کاربرد شما و سلیقه شما بستگی دارد! ما فاکتورهای لازم برای مقایسه را در بالا تحقیق کرده و در قالب یک مقاله تخصصی برای شما آورده‌ایم. حال این شما هستید که باید بگویید برای تان کدام ویندوز بهتر است.

منبع مقایسه ها و موارد تخصصی: سایت ماکروسافت و نرم افزارهای تست در چند کامپیوتر که توسط خود بنده انجام شده است.

لطفاً در صورت استفاده مطلب ویندوز 7 یا ویندوز 8.1 در هر مکانی نام سایت و لینک به منبع آن در دانش کامپیوتری را فراموش نفرمایید.

4.3 12 رای‌ها
امتیاز مطلب

نوشته‌های مرتبط

مشترک
اطلاع از
guest

64 دیدگاه‌ها
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها