پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری

پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری

در این صفحه به سوالات کامپیوتری شما کاربران در حد تخصص و دانش پاسخ داده می‌شود، ولی حتما قبل از پرسیدن سوال نکات زیر را حتما رعایت نمایید چون به دلیل بالا بودن تعداد سوالات و وقت کم سوالاتی که این موارد و سوالات مشابه زیر را پرسیده باشند، بدون جواب می‌ماند:

.

سوالات و مشکلات رایج کامپیوتری

۱- سیستم من بالا نمی‌آید و یا بعد از روشن شدن ریستارت می‌شود و یا خطای Boot می‌دهد و ریکاوری می‌خواهد.

برای رفع این موارد شما باید اول دلیل اصلی مشکل خودتان را پیدا کنید و از نرم‌افزار شروع کنید. اگر سیستم شما در حد بالا آمدن به مرحله‌ی تنظیمات BIOS می‌رسد با این روش آن را Diagnostic یا مشکل یابی نمایید. اکثرا فایل بوت از روی هارد شما پاک شده که باید دیسک ویندوز را در سیستم گذاشته و به مرحله‌ی Repair آن بروید تا مشکلات بوت را خودکار حل نماید. کار بعدی برای تست خرابی سخت‌افزار جدا کردن هارد، رم و سخت‌افزارهای دیگر از سیستم و تست روشن شدن آن هست که اگر مثلا با در آوردن رم سیستم بدون مشکل روشن شد و بالا آمد یعنی رم یا محل قرار دادن آن خراب هست. همچنین صداها و بوق‌های بالا آمدن سیستم در مشکل یابی آن بسیار کمک می‌کنند که در این لینک می‌توانید معنی این صداها را مشاهده نمایید. سایر مشکلات شما در این مورد با رفع نشدن با این روش‌ها سخت‌افزاری هست و باید کیس یا لپ‌تاپ به تعمیر یا گارانتی آن برده شود.

.

۲- از کجا بفهمم هک شده‌ام؟ تلگرام من آیا هک شده؟ برای مقابله با هک در اینستاگرام چه باید کرد؟

خیلی از سوالات این روز کاربران از بنده این سه سوال هست و جواب آنها را در این لینک داده‌ام. اول آن را مطالعه نمایید و در صورت داشتن سوال بیشتر در همان مطلب بپرسید و لازم نیست به ایمیل و تلگرام بنده بابت آن پیغام دهید.

.

۳- آیا این سخت‌افزار بازی من رو می‌کشه و سخت‌افزار من توان اجرای این بازی را دارد؟

کافیست شما به سایت Can I Run It رفته و در وسط صفحه بازی را انتخاب کرده و سپس سیستم خودتان را هم در زیر آن شرح دهید تا حداقل سیستم مورد نیاز برای آن بازی را استخراج کرده و با سیستم شما مقایسه می‌کند و به شما اعلام می‌کند که شما می‌توانید یا نه؟ البته خیلی از اوقات با کم کردن کیفیت بازی تا حدی می‌توان در سیستم ضعیف نیز اجرا کرد. (برای اطلاعات بیشتر در مورد بهبود نرم‌افزاری این مطلب خوانده شود)

.

۴- مانیتور تصویری ندارد و سیاه هست ولی کیس روشن هست، مشکل کجاست؟

این سوال نیز بارها پرسیده شده و دلیل این مشکل چند حالت بیشتر نیست! باید اول از منبع مشکل بررسی کنید. یعنی پشت کیس خودتان را ببینید، اگر سیم VGA هست و به کارت گرافیک وصل هست، آن را موقتا به خروجی مادربورد وصل کنید و اگر مانیتور شما قابلیت اتصال با HDMI را دارد با این کابل کیس را به مانیتور وصل کرده و تست کنید، اگر باز هم خروجی نداشتید و حتی لوگوی مادربورد را هم نشان نمی‌دهد یعنی مشکل سخت‌افزاری هست و ربطی به تنظیمات BIOS و کارت گرافیک ندارد. در صورت امکان با یک مانیتور و سیم دیگر نیز می‌توانید سالم بودن کیس را مطمئن شوید.

.

۵- فایل فشرده از اینترنت دانلود کردم و موقع باز کردن خطا می‌دهد، چطور این مشکل را رفع کنم؟

فایل‌هایی که از اینترنت دانلود می‌شوند ممکن است ناقص دانلود شود! برای مطمئن شدن شما می‌توانید CRC فایل و حجم را با سایت مقایسه کنید و در صورت امکان باید فایل دوباره دانلود بشود و اگر باز هم خطا داشت یا فایل از منبع خراب هست و باید به ادمین سایت اطلاع دهید یا اینکه سمت سیستم شما هست و باید خطا را دقیق مطالعه کرده و بدانید خطا از چه موردی هست. اگر فایل خراب باشد. در کل تمامی خطاهای مشاهده شده در فایل فشرده در این مطلب آورده شده می‌توانید مطالعه کنید.

.

۶- این سخت‌افزار با مادربوید و پاور سیستم من می‌خواند؟ یا سوالات دیگر در مورد ارتقا سیستم

ببینید دوستان عزیز، من فروشنده و اسمبلر سیستم نیستم که تجربه‌ی این کارها را داشته باشم یا کار روزمره‌ی من این باشد! من برنامه‌نویس و طراح نرم‌افزار سیستم هستم! در مورد سخت‌افزار هم اطلاعاتی دارم که قابل توصیه به دیگران شاید نیست و ممکن هست درست نباشد! خود فروشنده سیستم سخت‌افزاری هم شما اگر کیس ببرید و بخواهید یک قطعه از آن را به روز و ارتقا دهید به شما می‌گوید که تست می‌کنم و در صورت عدم وجود خطا به شما آن را می‌فروشم! یعنی ممکن هست پاور سیستم کمی ضعیف باشد یا مشکلات دیگر! پس این سوالات را از فروشنده لطفا بپرسید، من تخصص سخت‌افزار و اسمبل کردن را ندارم!

.

۷- پس از روشن کردن سیستم هیچ تصویری در مانیتور نیست یا هشدار No signal می‌دهد

اگر اول روشن شدن نوشته‌هایی در مانیتور نمایش داده می‌شود و سپس تصویر سیاه هست از کارت گرافیک هست و باید با Safe mode وارد سیستم شد و بررسی کرد که کارت گرافیک سالم هست یا درایور آن را Uninstall یا دوباره نصب کرد. در صورت درست نشدن باید به تعمیرکار مراجعه شود. در صورت وجود هشدار No Signal‌ از همان اول در مانیتور یعنی مانیتور نمی‌تواند هیچ سیگنال برای نمایش نشان دهد. یعنی یا کابل خراب هست، یا خروجی از کیس به مانیتور مشکل پیدا کرده، یا کارت گرافیک سوخته، یا مانیتور مشکل دار هست و ورودی آن خراب شده. در مانیتورهای جدید شما می‌توانید چندید Source برای یک مانیتور مانند HDMI یا VGA انتخاب کنید که در صورت انتخاب اشتباه هم این خطای No Signal را نمایش می‌دهد که با زدن دکمه‌ی آن یا تنظیم دوباره دست می‌شود.

.

۸- پس از وصل شدن به WiFi اینترنت نیست و صفحه‌ای باز نمی‌شود و یا سایر مشکلات اینترنتی

از ویندوز ۷ به بعد شما می‌توانید در صورت وجود خطا در اتصال به شبکه‌ی اینترنتی و Wireless‌ به صورت بسیار ساده بر روی علامت شبکه یا WiFi راست کلیک کرده و گزینه‌ی Troubleshoot problem را انتخاب نمایید. این ابزار خود ویندوز خطای مربوطه را پیدا کرده و خودش رفع می‌نماید و لازم نیست شما ساعت‌ها وقت برای آن بگذارید. یا در صورتی که نتوانست به شما راه‌کار می‌دهد که بسیار ساده هست. اگر ویندوز شما انگلیسی هست و توانایی خواندن انگلیسی را ندارید، از مترجم گوگل می‌توانید استفاده نمایید: translate.google.com

.

پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری

در صورتی که سوال شما در موارد بالا نیست پس موارد زیر را خوانده و سپس سوال خود را ارسال نمایید:

 • سوالات در مورد قیمت سخت‌افزار و خرابی آن نپرسید، چون من فروشنده‌ی قطعات کامپیوتری نیستم و در مورد خرابی سخت‌افزار هم این سوالات نیازمند بررسی دقیق و فیزیکی با ابزار مورد نیاز خود از نزدیک هستند و من تنها جوابی که می‌توانم بدهم مراجعه به تعمیرکار هست.
 • در مورد رفع فیلترینگ و راه‌های دسترسی به سایت‌های فیلتر شده و در کل عبور از فیلترینگ سوالی نپرسید.
 • همان‌طور که مطلع هستید به Laptop به فارسی لپ‌تاپ گفته می‌شود، هر دو «پ» دارد! به اشتباه لب تاب گفتن کار خوبی نیست! حتی برای راحتی بیان و عربی بودن کیبورد و …!
 • در مورد هک و نفوذ به اطلاعات مردم سوال نپرسید. و اینکه آیا شما هک شده‌اید یا نه اینجا توضیح داده شده و در این مورد هم سوال نپرسید.
 • عنوان مشکل یا سوال شما «سلام» نیست! چکیده‌ای از سوال و مشکل شماست! مثلا لازم نیست در روش تلگرام اول سلام و احوال پرسی بفرستید و ساعت‌ها منتظر جواب من باشید، در یک PM کل متن و در صورت ممکن تصاویر لازم را بفرستید.
 • فینگلیش خواندن وقت می‌خواهد که بنده ندارم، حتما و حتما فارسی بنویسید.
 • مشخصات سیستم، اعم از ویندوز و سخت‌افزار فراموش نگردد، تصویر از محیط مشکل و سوال به رسیدن به جواب کمک می‌کند. یک متن که من خطا می‌گیرم و یک چیز آمد و فلان چیزی که نمی‌دانم زدم به رفع مشکل شما کمک نمی‌کند! دقیق و با سند توضیح دهید.
 • به دوستانی که ایمیل را به صورت qwewqerdfaksdjf وارد کنند هم جوابی داده نمی‌شود! ایمیل درست نشان دهنده ارزش قائل بودن به سوال خودتان هست و وقتی که ارزشی قائل نیستید من هم جوابی به شما که ایمیل الکی بدهید، نمی‌دهم.
 • به سوالاتی که بالا جواب کامل داده شده در جواب شما فقط شماره‌ی مشکلات رایج را می‌دهم. پس مشکلات رایج را اول دقیق مطالعه کنید. ۹۹٪ مشکلات پرسیده شده را در بالا بنده جواب داده‌ام.
 • و مورد آخر، پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری خودتان را در گوگل و ترجیحاً به انگلیسی جستجو کنید، جواب همه سوالات شما در گوگل قبلا حل شده و سریعتر از اینجا به پاسخ خود می‌رسید.

.

با قبول شرایط فوق می‌توانید از طریق روش‌های زیر سوال خود را بپرسید:

.

پرسش در دیدگاه‌های این صفحه:

به منظور پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری از بخش دیدگاه‌های انتهای همین صفحه نیز می‌توانید سوال خودتان را بپرسید. برای اینکار بر روی جای خالی و «به بحث بپیوندید…» کلیک کرده و متن خود را با در نظر گرفتن قوانین بالای متن نوشته  و کد کپچا را وارد کرده و بر روی «درج دیدگاه» کلیک نمایید. همچنین در صورتی که می‌خواهید در صورت پاسخ به دیدگاه شما ایمیلی برای شما ارسال گردد بر روی دکمه «اطلاع از پاسخ‌های جدید به دیدگاه شما (خاموش)» در کنار «درج دیدگاه» کلیک کرده (تصویر زنگ) و حالت آن را روشن نمایید

پرسش در گروه تلگرامی:

از اوایل تیر ماه ۱۴۰۲ یک گروه تلگرامی تاسیس شد تا در موبایل و در صورتی که دسترسی داشتید بتوانید در گروه سوال خود را مطرح نمایید تا در صورتی که یکی از اعضای گروه پاسخ سوال و مشکل شما را می‌دانستند بتوانند به شما کمک نمایند. توجه نمایید گروه را پس از پرسش خود از حالت بی‌صدا خارج نمایید تا در صورت پاسخ دادن به شما اعلان گروه نمایش داده شود.

برای پیوستن به این گروه اینجا کلیک نمایید یا در بخش جستجوی تلگرام آی‌دی @ComputerPQ را بگردید.

(همچنین توجه نمایید در این روش بایستی نرم‌افزار تلگرام بر روی موبایل شما نصب شده باشد و ابزار دسترسی به آن را نیز فعال داشته باشید)

تویتر

در شبکه‌ی اجتماعی Twitter نیز می‌توانید در کنار پرسش یا سوال کوتاه خود آی‌دی بنده (@Mehrdad32_ir) را منشن کنید تا بنده به شما پاسخ بدهم.

این روش نیز جزو روش‌های سریع محسوب می‌شود و همچنین نیازمند ابزار دسترسی به تویتر نیز در این روش هستید.

روش ایمیلی:

در این روش شما به یکی از آدرس‌های ایمیل بنده، با ذکر مشکل و مشخصات خودتان، با ارسال تصاویر لازم برای توضیح مشکل، ایمیل می‌فرستید. آدرس ایمیلهای بنده در بخش تماس با ما وجود دارد.

5,856 دیدگاه برای “پاسخ به سوالات و مشکلات کامپیوتری”

 1. afshin

  سلام پاور مجزا برای گرافیک rx 580 185w
  چند وات باید باشه پاور(بر فرض اینکه امکان پاور مجزا برای کارت گرافیک باشه)

  1. سلام. بنده متخصص سخت‌افزار نیستم دوست عزیز در اول متن گفته شده…

 2. مهدی

  سلام سیستم من یه مدته که وقتی که تو گیمی اولش خوبه بعد یه ربع یهویی fps دراپ میشه مثلا قبلا بازی رینبو ۶ رو همیشه رو ۱۷۰ تا ۲۰۰ اف پی اس انجام میداد الان یهویی اولش از ۱۷۰ شروع میشه بعد میشه ۹۰ یا ۸۰ تنظیمات کنترول پنل کارت گرافیک رو هم چک کردم درست بود و نمی دونم الان چطوری باید درستش کنم

  1. سلام. کاهش فریم بازی به چند عامل بستگی داره. یکی نرم‌افزاری که ممکن هست یک نرم‌افزار سیستمی مثل آنتی‌ویروس پشت صحنه درحال چک کردن سیستم باشه و سخت‌افزاری هم دلایل زیادی هست. مثل کندی هارد دیسک و کاهش بهره‌وری برخی دیگه از المان‌های سیستمی بر اثر دمای بالای کیس و مشکلات مشابه…
   برای کشف موضوع در Task Manager وارد تب Performance در زمان کندی بشید می‌تونید ببینید کدوم بخش از منابع سیستم نزدیک ۱۰۰ هستند…

  2. امیر

   سلام من تمام فایلهای کامپیوترم‌ حذف شده و درThis pcزمانی که میزنم‌روی پوشه دانلود یاداکیومنت خطا میزنه و میگه حذف شده چکار کنم؟ ویندوز8

   1. سلام. شما باید مجدد ویندوز نصب کنید تا مشکلاتتون رفع بشه. ویروسی نبودن سیستمتون رو هم مطمئن باشید.

 3. کارن

  سلام ببخشید من چندتا سینمایی دانلود کردم با کیفیت 1080p حالا این فیلم ها هر کدوم ۳ تا صوت دوبله داره که من میخوام یکی از صوت دوبله هارو حذف کنم و از برنامه mkv merge یا همون mkv toolnix استفاده میکنم حالا من اگه یه فیلم با کیفیت ۱۰۸۰ p رو با mkv merge یک صوت دوبله رو حذف کنم از کیفیت فیلم پایین نمیاد در کل میخوام بدونم حذف چند صوت با برنامه mkv merge از کیفیت فیلم کم نمیکنه؟؟؟

  1. سلام. در ایمیل پاسخ دادم…

 4. writr

  سلام میخواستم سیستمو ریست کنم به این ارور رسیدم چیکار کنم ؟not vail window installation disc

  1. سلام. ریست ویندوز یا ریست سخت‌افزاری کیس؟! یکم بیشتر محیط و مجل مشکل رو توضیح می‌تونید بدید؟

 5. Setayesh

  برای آنتی ویروس eset smart آپدیت اومده در کامپیوترم ولی هرچی ،میزنم روی آپدیت مدل همش خطا میده و میگه نمیتونه ساپورت کنه کامپیوترو . راه کاری هست برای آپدیت کردن آنتی ویروس چون حدود یک سال هست من این آنتی ویروس را دارم و آپدیت الان مشکل ایجاد می‌کنه .

  1. من بارها اینجا و همه‌جا می‌گم. آنتی‌ویروس ویندوز خودش جزو بهترین آنتی‌ویروس‌ها هست و رایگان می‌تونه امنیت سیستم شما رو تضمین کنه. نه لازم به آپدیت‌های حجم بالاست و نه سرعت سیستم شما رو خیلی پایین نمیاره. الان هرچی جز این دارید پاک کنید و با همین Windows Defender با خیال راحت کار کنید.

 6. مهران

  سلام میخواستم بدونم هکر ها تا چه حد به سیستمی که هک میکنن دسترسی دارن. یعنی ممکنه که بتونن فایل های منو This PC جابجا کنن ؟ یا به وب کم و میکروفون دسترسی داشته باشن ؟ یا مثل برنامه Anydesk بتونن هرکاری بکنن ؟ با فضای هک و دسترسی هکر ها به اطلاعات هیچ آشنایی ای ندارم ، لطفا یکم توضیح بدید که بدونم با چی طرف هستم

  1. سلام. خیلی کلی پرسدید و من هم مجبورم کلی جواب بدم! هک کردن یک سیستم از راه دور از دسترسی به یک فایل یا امکان سیستم شما ممکن هست تا کل سیستم! بسته به امنیت و مهارت فرد داره این‌ها…

 7. ابوالفضل

  درایور مورد نیاز core i3 7100

  1. توی گوگل بگردید دوست عزیز اینجا که گوگل نیست 😐

 8. hesam

  سلام داشتم ویندوز ۷ نصب میکردم ک ناگهان دی وی دی بیرون امد و نضب ویندوز در حالت ری استارت ماند انگار ۲ ویندوزه شده حتی بخشش هم میاید مثلا ویندوز ۱۰ و ستاپ ویندوز ۷ ولی تا میام انتخاب کنم میپره مسره رو ستاپ ۷ دوباره ریستارت میشه خواهش میکنم کمک کنید

  1. سلام. می‌تونید از Repair همون مراحل نصب مشکل رو رفع کنید و اگه رفع نشد باید پارتیشن بوت رو فرمت کرده و مجددا ویندوز نصب کنید. این مورد ممکنه باعث فرمت شدن کل هارد یا خرابی شبیه به این باشه و برای همین توصیه می‌کنم یک متخصص این کار رو انجام بده و اگه فایل مهم دارید حتما بک آپ بگیرید قبلش…

 9. امیر

  سلام . وقتی سیستم رو روشن می کنم و یک برنامه یا بازی رو اجرا می کنم یهو صفحه ی کامپیوتر سیاه میشه و تا وقتی راه اندازی نکنم صفحه سیاه نمیره .

  1. سلام. سیاهی صفحه معمولا از خرابی کارت گرافیک و یا مشکلات اون مثل عدم نصب بودن صحیح درایور اون می‌تونه باشه و سخت‌افزاری هم مشکل باشه که باید قطعه عوض بشه… قبل تعویض قطعه آپدیت بودن ویندوز و کارت گرافیک رو مطمئن باشید.
   نصب و به‌روزرسانی درایور کارت گرافیک در ویندوز
   آموزش Upgrade ویندوز

 10. Mohammadali

  سلام و درود بر شما هنگامی که برق میرود و بعد دقایقی یا ساعتی برق میاید دستگارو روشن میکنم و پس از مدتی ریستارت میکنم دستگاه روی صفحه مشکی چندین دقیقه میماند و دوباره دستگاه راه اندازی میشود و اینکه دوباره دستگاه را راه اندازی میکنم زمان زیادی روی صفحه مادربرد میماند و دستگاه بالا می اید که دوباره باید برق را از دستگاه جدا کنم دوباره وصل کنم تا سرعت دستگاه بهبود یابد
  مشکل از کجاست که اینطور میشه دستگاه هم ۱ ماه خریداری کردم

  1. سلام. یک مشکل در عدم هماهنگی سخت‌افزارها یا تنظیمات نادرست بایوس و CMOS می‌تواند باشد که بهتر است به گارانتی سیستم مراجعه بفرمایید تا به رایگان و دقیق برای شما مشکل را رفع نمایند. البته مشکل از پاور و حتی ورودی جریان برق شما نیز می‌تواند باشد که باید دقیق و سخت‌افزاری مشکل بررسی گردد.

پیام بگذارید