حل مشکل Write Protected از فلش درایوها و یا سایر حافظه‌ها

یکی دیگر از مشکلات حافظه های قابل حمل مانند USB Flash ها یا حتی کارت‌های SD برای دوربین‌های دیجیتال یا گوشی‌های همراه که بیشتر اتفاق می افتد مشکل Write Protected شدن می‌باشد که در این مشکل نه چیزی می‌توان روی حافظه نوشت نه از آن پاک کرد.

کلا دو نوع از این مشکل رایج می‌باشد یکی حالت سخت‌افزاری آن و دیگری نرم‌افزاری که هرکدام را بطور جداگانه توضیح خواهیم داد.

نوع سخت‌افزاری:

در این نوع اکثرا یک کلید برای این کار در کنار حافظه ها موجود می‌باشد که در صورت فعال بودن آن دیگر نمی‌توان چیزی در حافظه ریخت یا از آن پاک کرد. و در برخی اوقات دیده شده در داخل قاب فلش ها دکمه بصورت مخفی می‌باشد و با ضربه خوردن فعال شده و در ظاهر هیچ دکمه ای روی آن نمی‌باشد. در مواردی هم خوردن ضربه باعث می شود این عامل بصورت مداری و داخلی فعال شده و هیچ دکمه ای برای آن نیست و یک نفر آشنا به مدارهای ریز و الکترونیک می‌تواند با Sheet مداری مربوط به دستگاه آن را تعمیر نماید.

در کل برای مشکل سخت‌افزاری در صورت وجود دکمه باید آن را با همان دکمه غیرفعال کرد و در غیر این صورت تعمیرکار می‌تواند آن را رفع نماید.

.

نوع نرم‌افزاری:

روش اول) [این روش در ویندوز ۸ ممکن است جواب گو نباشد] برای رفع این نوع مشکل هم دو روش عمده وجود دارد. یکی که تنها ۳۰% ممکن است جواب دهد ولی راحت می باشد غیرفعال کردن حالت در ویندوز می باشد. یعنی در ویندوز کاری را انجام می دهیم که نتواند حالت Write Protected را تشخیص دهد. برای این کار ابتدا Registry را باز می کنیم. برای این کار دکمه ویندوز [start] را به همراه R بزنید و در صفحه Run عبارت regedit را تایپ کرده و اجرا نمایید. حال در سمت چپ به دنبال این آدرس باشد»

HKEY_LOCAL_MACHINE> SYSTEM>CurrentControlSet> Control>StorageDevicePolicies

حال یا فایل WriteProtect وجود خواهد داشت که درصورت موجود بودن مقدار آن را از ۱ به ۰ تغییر دهید. در صورتی هم که وجود نداشت یک فایل DWORD با نام WriteProtect و با ارزش ۰ درست کنید. در آخر سیستم را یک بار خاموش و روشن کنید تا نتیجه را مشاهده نمایید.

روش دوم) [انجام این روش باعث از بین رفتن اطلاعات موجود خواهد شد] برخی  اوقات هم با انجام یک Format Lowlevel مشکل حل می شود. برای این کار بر روی درایو فلش راست کلیک کرده و Format را انتخاب کنید و مطمئن باشید تیک گزینه Quick نخورده باشد. در صورتی که خطا داد از روش CMD باید مورد رفع Write Protect های خاص انجام شود. برای این کار اول CMD را بصورت Admin باید اجرا کنید. در ویندوز ۷ در Start عبارت cmd را جست جو کرده و سپس روی آن راست کلیک کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. در ویندوز ۸ به بعد هم با فشردن دکمه ویندوز [start] و X گزینه Command Prompt نوع Admin را باید انتخاب کنید. در صفحه سیاه رنگ cmd عبارت diskpart را نوشته و Enter می زنیم. حال باید درایو خود را انتخاب کنیم. برای اینکار بعد از عبارت DISKPART> که نوشته شده است list disk را اجرا می کنیم تا لیست درایو های لازم را بدست آوردید. دقت کنید که شماره دیسک لازم هست و همیشه ۰ هارد خود کامپیوتر هست و اشتباهی آن را در ادامه انتخاب نکنید. برای انتخاب دیست مورد نظر با توجه به حجم و نام آن عبارت select disk X و به جای X شماره دیسک را باید اجرا نمایید. پس از انتخاب  attributes disk clear read-only را اجرا می نماییم و اگر پیغام clean داده شد مراحل درست انجام شده برای ادامه کار باید یک پارتیشن برای دستگاه بسازیم. برای این کار عبارت create partition primary را اجرا می کنیم. در انتها برای اتمام کار نوع معماری داده های دستگاه را تعیین می کنیم. برای این کار عبارت format fs=fat32 را تایپ کرده و اینتر می زنیم. کار تمام است و می توانید از CMD خارج شوید.

روش سوم) [انجام این روش باعث از بین رفتن اطلاعات موجود خواهد شد] در این روش باید بر اساس سازنده فلش یا حافظه در گوگل جست جو کنیم تا ببینیم سازنده آن نرم افزار ریکاوری و ترمیم برای دستگاه خود نوشته یا نه. برای مثال برای رفع مشکل Write Protected در گوگل عبارت write protect transcend flash drive را جست جو می کنیم و در نتایج یافت شده به سایت خود سازنده لینک می شود و JB Flash Tools را ارائه می دهد که به کمک آن می توان مشکل را برطرف کرد. توجه نمایید که این روش برای همه دستگاه ها انجام پذیر نیست و تنها شرکت های معتبر مانند AData, Transcend, Sony, Silicon Power و مانند این‌ها نرم افزار مخصوص را ارائه کرده‌اند.

.

اگر روش دیگری را شما می‌دانید یا سوالی در مورد روش‌های یاد شده دارید یا فکر می‌کنید جایی را اشتباه نوشته یا توضیح داده‌ام خوشحال می شوم در دیدگاه‌ها از شما بشنوم.

دقت نمایید تمامی روش‌های فوق توسط خود اینجانب تست شده و کاملا صحیح می باشد و مانند اکثر سایت‌های ایرانی از روی هم و جاهای دیگر بدون حتی یک بار تست کپی نشده است. پس در صورت استفاده از آموزش یا کپی آن در هرجایی نام سایت و لینک به منبع آن در دانش کامپیوتری فراموش نگردد.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 تعداد بحث‌ها
2 پاسخ‌های ‌بحث
0 دنبال کنندگان
 
جدیدترین دیدگاه
برترین دیدگاه
3 نویسنده دیدگاه
مهرداد111مهردادمحمد نویسنده دیدگاه اخیر
  مشترک  
جدیدترین قدیمی‌ترین
اطلاع از
111
مهمان
111

سلام
تو روش دوم ، بعد ازین که diskpart میاد ، باید چیکار کنیم ؟ list disk رو باید اونجا تایپ کنیم یا چی ؟

محمد
مهمان
محمد

با عرض سلام،
من از تمامی دستورات بالا استفاده کردم آما با آن هم حل نگرید. ضمناً در سیستم عامل لینوکس هم کوشش کردم بازهم جواب نداد البته فلش من به دلیل ویروسی شدن اخطار write protect را میدهد. اگر کدام را حل دیگر دارید لطف نموده بفرمایید

مهرداد
مهمان

سلام
تمامی راه و روش هایی که می دونستم رو در متن گفتم