۱۰ تفاوت مهم و اصلی در بین ویندوز 7 و ویندوز 8

از زمانی که ویندوز جدید ماکروسافت با نام 8 منتشر شد دوست داران ویندوز 7 در پی این بودند که بدانند ویندوز 8 هم مانند 7 می‌تواند موفق باشد و جزو یکی از نسخه‌های برتر ویندوز باشد یا نه! ما در این مطلب ۱۰ تفاوت برتر در بین این دو ویندوز را برای شما مطرح کرده‌ایم که در صورتی که مایل هستید می توانید آن را در ادامه همین مطلب مطالعه نمایید.

حذف منوی Start و جاگزین شدن Metro UI

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید دیگر از منوی استارتی که از ویندوز 95 با ما بود خبری نیست! ولی شرکت ماکروسافت با “مترو” قابلیت های جدیدی را در نسخه 8 ویندوز ارائه کرده است.

ده تفاوت مهم و اصلی در بین ویندوز 7 و ویندوز 8
ده تفاوت مهم و اصلی در بین ویندوز 7 و ویندوز 8

در این منو شما می‌توانید برنامه ها و ویدجت‌های شخصی خودتان را به هر شکل و رنگی که دوست دارید بچینید. در ابتدا کمی کار کردن با این مترو سخت به نظر می‌رسد ولی پس از مدتی می توانید ببینید که این منو خیلی بهتر از منوی کلاسیک و قبلی در خیلی از مواقع می‌باشد.

.

ساده تر شدن Task Manager

در ویندوز 8 دیگر خبری از تب‌ها و کنترل‌های قوی ویندوز 7 نیست! البته این در نگاه اول می باشد! کافیست روی زبانه More Details کلیک کنید! دنیایی از امکانات را خواهید دید! از بهترین آنها نمایش میزان مصرف اینترنت برنامه ها می‌باشد! همچنین تب جدید Start Up که قبل‌ها برای مشاهده آن می‌بایست از Run عبارت msconfig را اجرا می کردیم.

ده تفاوت مهم و اصلی در بین ویندوز 7 و ویندوز 8
ده تفاوت مهم و اصلی در بین ویندوز 7 و ویندوز 8

بهبود وضعیت کپی، انتقال، حذف و تغییرنام


یکی از باگهای مهم ویندوز 7 ضعف جدی در این بخش بود که در ویندوز 8 سرعت این کار تا حدی بهبود یافته و همچنین در هنگام کپی و جابجایی امکان Pause هم گذاشته شده است. همچنین دیگر برای هم پروسه کپی و جابجایی و حتی حذف پنجره جدیدی باز نمی گردد! همگی در پنجره ای بنام Running Action انجام می گردد. باز هم در این پنجره دکمه More Details برای مدیریت بیشتر وجود دارد که در آن نمودار گرافیکی از سرعت انتقال فایل در بازه زمانی مشاهده می شود. البته این مورد سرعت بیشتر در کپی و انتقال معایبی را هم به‌همراه داشته که وقتی شما فایل بزرگی را جابجا می کنید تمامی فشار سیستم روی آن واقع می شود و مانند قبل نمی توانید در کنار کپی کردن کارهای سنگین دیگری مانند بازی انجام دهید. البته این فشار در سیستم‌هایی که هارد پرسرعت دارند و CPU بالا آنچنان محسوس نمی‌باشد.

اکسپلورر (Explorer) شکل تازه ای گرفته است!

مانند نسخه 2007 به بعد ماکروسافت در ابزارهای Office از این منوها برای Explorer نیز گذاشته شده است.

.

بالا آمدن ویندوز در همه سیستم ها زیر 20 ثانیه انجام می گردد!

ماکروسافت این ادعا را دارد که در هر نوع سیستم این بالا آمدن زیر 20 ثانیه صورت می گیرد. در تست‌هایی که روی سیستم های مختلف توسط خود ما انجام شده در سیستم های بالا زیر ۵ ثانیه هم بوت انجام می شود که این عالی می باشد!‌ در ویندوز ۷ فرقی به نوع سیستم نمی کرد و همه سیستم ها زمان زیادی را باید منتظر می ماندند تا ویندوز بالا بیاید.

.

مرور اینترنت با نسخه 10 از Internet Explorer

در این نسخه که بطور کامل از نسخه 5 HTML پشتیبانی می‌کند ظاهرا تغییرات زیادی داشته و خود جای بسی بحث می‌باشد.

.

منوی ریکاوری و بوت ویندوز عوض شده است

برای مثال در ویندوز های قبلی رفتن به منوی ریکاوری و Safe Mode همگی در محیط DOS و صفحه آبی صورت می گرفت، ولی از نسخه 8 ویندوز همه اینها در خود ویندوز انجام می گردد:

وارد شدن و پشتیبانی از اکانت Windows Live ID

برخی از امکانات اینترنتی ویندوز 8 مستلزم داشتن اکانت در ویندوز Live می‌باشد. که در این روش سیستم شما در صورتی که به اینترنت متصل باشد برای ورود رمز اکانت Microsoft شما را می خواهد و اگر در جایی دیگر آن را عوض کرده باشید باید با آن رمز وارد شد. در صورتی که هم اینترنت متصل نبود باید آخرین رمز ورودی که زده شده است را دوباره وارد کرد.

.

دو گزینه حدید بنام Reset و Refresh در کنترل پنل

وقتی ویندوز کلا به‌هم ریخت و قصد نصب مجدد ویندوز را داشته باشید دیگر نیازی به راه اندازی با دیسکت بوت ویندوز و شروع نصب از DVD – ROM نمی‌باشد! با ریست کردن همه چیز به روز اول برمی‌گردد!  ولی اگر نگران از دست دادن فایل‌های خود هستید با Refresh همه تنظیمات را برگردانید و فایل ها و دیتا از بین نمی‌رود.

.

بهبود در صفحه نمایش های جدید و ابزارهای جدید مانند USB 3.0

دیگر مانند ویندوز 7 نیست که در برخی وضوح های نمایشی مانند 2560×1600 به مشکل بر بخوریم! در ویندوز 8 همه اندازه ها و امکانات نمایشی موجود می باشد. و حتی از USB 3.0 نیز پشتیبانی می شود که در ویندوز 7 باید درایور برای آن نصب می شد.

منبع: دانش کامپیوتری

1 1 رای
امتیاز مطلب

نوشته‌های مرتبط

مشترک
اطلاع از
guest

10 دیدگاه‌ها
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها