نگاهی به موارد جدید در نسخه 23 از مرورگر Mozilla Firefox به همراه دانلود آن [اینترنت]

از اواسط سال 2005 زمانی که به غیر از IE و AOL و چند مرورگر کلاسیک Opera جان دوباره ای به مرورگرهای اینترنتی بخشیده بود شرکت Mozilla مرورگری بنام Firefox یا “روباه آتشین” را بصورت نسخه رسمی و پایدار ارائه کرد. این مرورگر با امکانات خوبی که داشت بسیار سریعتر از آنچه سازندگان آن فکر می کردند در بین سیستم ها رواج پیدا نمود.

امروزه هم محبوبیت آن با آمدن Chrome کمی کاسته شده ولی همچنان ابزار و افزونه‌هایی را دارا می باشد که سایر مرورگرها فعلا به آن مجهز نیستند. سخن کوتاه می کنیم و به موارد جدیدی که در نسخه 23 و نسخه خوبی که از این شرکت ارائه شده است می پردازیم که برای مشاهده متن می توانید ادامه همین مطلب را مطالعه نمایید.

1) تصویری نمادین جدید

در سیر تکاملی نسخه های مرورگر فایرفاکس می توانید تغییرات این نسخه را از تصویر زیر مشاهده نمایید :

نگاهی به موارد جدید در نسخه 23 از مرورگر Mozilla Firefox به همراه دانلود آن [اینترنت]

.

2) ابزار برنامه نویسی جدید : مانیتورینگ شبکه

قبل از این ویژگی برای اینکه موارد ریکوست ها و سایر موارد مشابه در یک سایت با باز کردن آن مشاهده گردد نیاز به افزونه‌هایی بود که از مشهورترین آنها می توان به firebug اشاره کرد ولی در نسخه جدید در داخل خود مرورگر این ابزار گنجانده شده است :

نگاهی به موارد جدید در نسخه 23 از مرورگر Mozilla Firefox به همراه دانلود آن [اینترنت]

.

3) در بخش امنیت مورد Man-in-the-Middle Attacks برای مقابله با هک افزوده شده

وب‌سایت‌هایی که امنیت بالایی نیازمند هستند به گواهی SSL مجهز هستند و با HTTPS می توان به آنها دسترسی داشت ولی برخی از سایت ها هنوز هم موارد امنیتی خود را از طریق HTTP ادامه می دهند که در بخش هک و اسنیف کردن یا موارد مشابه بخاطر کد نشدن ارتباط و داده می توان راحت از مورد اول به هک کردن پرداخت که با مورد جدیدی که فایرفاکس 23 به آن مجهز می باشد این کار کمی دشوارتر شده و روش های معمولی دیگر جواب گو نیستند!

.

4) ظاهر جدید در about:memory

یکی از مشکلات جدی مرورگر موزیلا استفاده بیش از حد از RAM می باشد که با زدن about:memory می توان بخش‌هایی که حافظه می خورند را شناسایی کرد که اغلب آنها فلش ها هستند!

نگاهی به موارد جدید در نسخه 23 از مرورگر Mozilla Firefox به همراه دانلود آن [اینترنت]

.

5) کاهش چک باکس های بی مورد از تنظیمات

در بخش تنظیمات و Content  مواردی بود که در عمل نیاز عمده ای به آنها نبود که در نسخه جدید این چک باکس ها کنار گذاشته شده‌اند. البته در جاهای دیگر می توانید این تنظیمات را پیدا کنید تنها از جلوی چشم برداشته شده‌اند.

.

6) ارائه API های به روز شده برای برنامه نویسان شبکه های اجتماعی

با پیشرفت روز افزون سایت های اجتماعی مانند فیس‌بوک مرورگرها هم نیازمند به‌روزرسانی در ساختار خود می باشند که فایرفاکس این کار را در نسخه 23 خود انجام داده و همچنین API هایی برای برنامه نویسان ارائه داده تا افزونه های جدیدتری برای مرورگر بتوانند طراحی نمایند.

.

کل تغییرات را می توانید از اینجا مشاهده کنید

برای دانلود نسخه 23 و نهایی از مرورگر موزیلا فایرفاکس هم بر روی کلمه دانلود کلیک کنید : Download

0 0 رای‌ها
امتیاز مطلب

نوشته‌های مرتبط

مشترک
اطلاع از
guest

2 دیدگاه‌ها
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
مشاهده‌ی تمامی دیدگاه‌ها