چند نکته مهم برای هک نشدن در ویندوز

چند نکته مهم برای هک نشدن در ویندوز. هیچ کسی نمی تواند بگوید امنیت این سیستم 100% است یا بطور ساده امنیت مانند پیشگیری از بیماریست و می توان تا حد مطلوبی آن را بهبود بخشید ولی هیچ کسی نمی تواند 100% از مسئله هک شدن در امان باشد. در این مطلب سعی شده آموزش راه های افزایش امنیت در دنیای اینترنت برای کامپیوتر های خانگی و مصارف مشابه آن درج گردد.

چند نکته مهم برای هک نشدن در ویندوز

۱- استفاده از جدیدترین نسخه‌ی ویندوز و در صورت استفاده از دیگر سیستم عامل ها، به روز بودن به نسخه نهایی آن:
همیشه نسخه‌های نهایی از یک سیستم‌عامل حفره‌های امنیتی را برای هکر می‌بندد و در سیستم‌عامل های قدیمی برعکس، که متاسفانه در ایران هنوز سیستم‌های اداری به ویندوز XP مجهز می‌باشد که پرباگ‌ترین و ساده‌ترین سیستم عامل برای هک شدن همین ویندوز XP می‌باشد.

۲- آپدیت کردن ویندوز از مهم ترین نکات:
به‌روزرسانی باعث می‌شود خطاهایی که وجود دارد بر طرف شود و اگر خطایی برای نفوذ و هک شدن شما در سیستم عامل موجود است با آپدیت شدن بر طرف شود.

۳- استفاده از دیواره آتشین (Firewall) و به‌روز بودن آن
وجود فایروال های قوی مانع باز شدن یک درگاه (Port) نا امن برای نرم افزارهای بدون مجوز (Certificated) در سیستم می شود و این امر باعث جلوگیری از بالای 80% هک های موجود از طریق “در پشتی / Back Door” می شود.

همچنین بخوانید:   رفع مشکل حذف فایل‌ها در ویندوز ۱۰ نسخه 1809

۴- فعال بودن فایروال ویندوز در کنار آنتی ویروس و فایروال نرم افزاری
فایروال ویندوز در موقعی که از آنتی ویروس یا فایروال جانبی استفاده می کنید بصورت معمول خاموش می شود ولی سعی کنید هیچ موقع خاموش نگردد، دلیل این کار این هست که آنتی ویروس یا فایروال نرم افزاری در آخر خود نرم افزار می باشد، حال چه سطح بالا ولی می توان با استفاده از شگردهای هک پروسه انواع نرم افزارها در هر سطحی را Kill کرد، ولی پروسه های سطح بالای ویندوز چه؟ می توان؟ خیر! بسیاری از این پروسه ها با Kill شدن باعث Shutdown شدن ویندوز می شوند و برای همین فقط یک کاربر Valid می تواند آن را Kill کند که پیغام Shutdown شدن سیستم بعد از Kill شدن آن پروسه هم داده می شود.

۵- دانلود فایل ها از سایت های معتبر
سعی شود هر فایلی از سایت سازنده یعنی کمپانی خود آن محصول دریافت شود و اگر این چنین نبود فایل یا لینک دانلود آن را با آنتی ویروس های آنلاین برسی قرار دهید. (مخصوصا به فایل های زیر 500 کیلوبایت و اجرایی اصلا اعتماد نداشته باشید.)

۶- استفاده از وی پی ان و فیلترشکن ها در خیلی از موارد باعث هک شدن شما می شود
همه وی پی ان ها و آنتی فیلترها از یک سرور برای اتصال خود استفاده می کنند و در آن سرور ادمین آن می تواند اطلاعات مورد نیاز تمامی کاربران را داشته باشد، از آی پی و نوع ویندوز و مک آدرس و … که در هک شدن سیستم بسیار کمک شایانی دارد. همچنین با استفاده از تکنیک هایی هکر می تواند سیستم خود را سرور وی پی ان قرار داده و با استفاده از آن و اتصال شما یک رابط شده و هر فایلی دوست داشته باشد با هر دیتایی در سیستم شما آپلود کند و کارهای دیگر!

۷- باز بودن پورت های اضافی و خاص در ویندوز
در ویندوز های قدیمی باگ های زیادی موجود است که مهم ترین آنها باز بودن پورت 445 است که حتما باید این پورت بسته شود تا امنیت شما برقرار شود، بیشتر با نرم افزار متا اسپلویت به این پورت حمله می شود , البته راه‌هایی از قبیله تلنت و … هم برای نفوذ موجود است (برای بستن از برنامه های مدیریت port که در اینترنت هست استفاده کنید. یه روش زیر:
برای جلوگیری از نفوذ هکر به پورت 445 این راه را دنبال کنید:

Control Panel -> Administrator -> Computer Management -> Share Folders -> All Stop Share Drive

۸- به هیچ عنوان از مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده نکنید
این مرورگر محبوب ماکروسافت که تعصب زیادی هم سازندگان آن دارند منبع باگ برای هک شدن سیستم است و با استفاده از این مرورگر همانطور که در این آموزش خواندید می توان به موارد بیشتری از اطلاعات سیستم در مقایسه با سایر مرورگر ها دسترسی داشت.

۹- از یک پسورد برای تمام وب سایت ها و کمپانی ها استفاده نکنید
فکر نمی کنم این مسئله نیاز به توضیح زیادی داشته باشد ولی برای توضیح کوتاه باید بدانید که اگر شخصی که صاحب یک وب‌سایتی هست که شما در آن ثبت نام کرده‌اید و رمز شما را که به راحتی می‌تواند داشته باشد با ایمیل شما چک کند و ببینید رمز ایمیل، فیس‌بوک و دیگر اکانت های شما همین هست خب به راحتی و بدون نیاز به دانش هکری شما همه چیز را برای هک شدن در اختیار فرد مورد نظر گذاشته‌اید.

<موارد دیگر را شما می توانید تکمیل نمایید>

این آموزش از جایی کپی نشده و امید است شما هم وطن گرامی در صورت کپی و استفاده از آن در هر مکانی نام منبع و لینک به دانش کامپیوتری را حتما رعایت نمایید.

نوشته‌های مرتبط

پیام بگذارید