آموزش نجات اطلاعات و یا ریست پسورد ویندوز با Hiren’s BootCD

بارها پیش آمده به دلیل وجود مشکل در ویندوز نمی‌توان داده‌های موجود در درایو C آن را پس از نصب دوباره ویندوز به دست آورد یا اینکه رمز ویندوز فراموش شده و یا در هارد دیسک آن مشکلی وجود داشته که نیاز به پارتیشن بندی دوباره است و شما در روی دسکتاپ و جاهای دیگر در C اطلاعاتی دارید که نمی‌خواهید آنها پاک شود! برای رفع همه این مشکلات ما Hiren’s BootCD را معرفی می‌کنیم.

الف) برای نجات اطلاعات قبل عوض کردن ویندوز مراحل زیر را انجام دهید:

۱- به سایت Hiren’s BootCD رفته و فایل zip که حاوی فایل ISO‌ با نام Hiren’s.BootCD.15.2.iso است را دانلود نمایید. [با حجم ۵۹۰ مگابایت] پس از دانلود در پوشه‌ای محتویات را Extract نمایید.

۲- نرم‌افزار Rufus را از سایت سازنده دانلود نمایید [با حجم ۹۰۰ کیلوبایت]. (نسخه Portable از بخش Download).

۳- یک فلش خالی را به سیستم بزنید و دقت نمایید که این فلش پاک می‌شود و دیتای مهمی در آن نداشته باشید. در نرم‌افزار ظاهری همانند زیر نمایش داده می‌شود:

۴- بر روی آیکون Disk در مقابل عبارت Create a bootable disk using کلیک کرده و فایل Hiren’s.BootCD.15.2.iso را انتخاب نمایید و تنظیمات پیش فرض را دست نزده و Start بزنید و به گزینه پرسیده شده مبنی بر فرمت شدن فلش را تایید نمایید تا فلش دیسک فرمت گردد.

۵- فلش را به سیستمی که بالا نمی‌آید بزنید و با زدن دکمه ای که برای Boot عوض کردن به کار می‌رود بوت سیستم را روی فلش قرار دهید تا با فلش بوت گردد. در صورتی که فلش دیسک نبود بایستی در پوشه دانلود شده فایل BurnCDCC.exe را اجرا نمایید و فایل Hiren’s.BootCD.15.2.iso را بدهید تا بر روی یک سی‌دی خام رایت نمایید چون سیستم شما قابل بوت شدن با فلش را ندارد.

۶- پس از بوت شدن گزینه Start Mini windows XP را بزنید تا ویندوز مجازی اجرا گردد و از آن ویندوز وارد درایو D که همان C قبلی شماست شده و فایل‌های مهم را بردارید.

همچنین بخوانید:   رفع مشکل عدم نمایش تصاویر در سرویس Google Image بصورت ساده

ب) برای عوض کردن پسورد:

مراحل بالا را تا ۶ انجام داده و سپس مراحل زیر را پیگیری نمایید:

۱- HBCD Program Launcher را در Desktop اجرا نمایید: (مراحل ۱ الی ۵):

HBCD Menu > Programs > Password/Keys > Windows Login > NTPWEdit (Reset XP/Vista /7 User password )

۲- My Computer‌ را باز کنید تا ببینید درایو ویندوز شما کدام هست، برای مثال در تصویر زیر درایو F بوده و به آن عوض می‌شود و سپس روی ReOpen کلیک نمایید:

۳- یوزر مورد نظر را انتخاب کرده و مراحل زیر را طی نمایید:

۴- در انتها همانند تصویر بالا و مرحله ۴ روی Save Changes کلیک نمایید. تا ذخیره گردد و سپس ویندوز را ریستارت نمایید و با پسورد جدید وارد شوید.

سوالی اگر داشتید در زیر بپرسید.

منبع آموزش: سایت دانش‌کامپیوتری

در صورت کپی نام نویسنده و لینک را حتما ذکر نمایید.

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
اطلاع از