Instalike
Instagram

تبلیغات ارزان در دانش کامپیوتری - اندازه 468 در 60

بررسی سلامت باتری لپ‌ تاپ بدون نصب نرم افزار

در مطلب قبلی با اصول کار با باتری لپ‌تاپ‌ها مطالبی را آموختیم (لینک مطلب) که حال می‌خواهیم بدانیم چطور در مدت استفاده از لپ‌تاپ‌ از خرابی آن اطلاع پیدا کنیم.

در روش زیر لازم به نصب هیچ نرم‌افزاری نیست و حتی شما بدون نیاز به دسترسی مدیریت (Administrator) می‌توانید آن را انجام دهید.

ویندوز ۷:

۱- به Run بروید. (دکمه Windows + R را فشار دهید).
۲- CMD را تایپ کرده و اجرا نمایید.
۳- در پنجره Command Prompt دستور زیر را اجرا نمایید و ۶۰ ثانیه صیر کنید:

powercfg/energy

۴- در انتهای کار مسیر ذخیره شدن فایل گزارش را به شما می‌دهد که معمولا در C و با نام energy-report.html است را نمایش می‌دهد، آن را با مرورگر باز نمایید و در همان بالا عبارت Design Capacity و Last Full Charge را می‌بینید که هر دو بر حسب kWh بوده و اولی مقدار طراحی شده برای باطری بوده و دومی آخرین باری که شارژ شده را نشان می‌دهد و برای باتری سالم این دو عدد باید عین هم باشد. در صورتی که عبارت اولی کمتر از عبارت دومی باشد باز هم مشکلی نیست در برخی اوقات باتری‌ها کمی بیشتر از مقدار طراحی شده می‌توانند شارژ شوند.

ویندوز ۸.۱ به بالا:

۱- به Run بروید. (دکمه Windows + R را فشار دهید).
۲- CMD را تایپ کرده و اجرا نمایید.
۳- در پنجره Command Prompt دستور زیر را اجرا نمایید و ۶۰ ثانیه صیر کنید:

powercfg/energy

۴- در انتهای کار مسیر ذخیره شدن را همانند این عبارت می‌دهد:

Battery life report saved to C:\Users\Mehrdad\battery-report.html.

۵- با مرورگر باز کرده و در آن DESIGN CAPACITY و FULL CHARGE CAPACITY را پیدا نمایید. در باتری سالم این دو عدد باید عین هم باشد و اگر FULL CHARGE CAPACITY کم باشد باید به فکر باتری جدید باشید.

در این گزارش‌ شما تاریخچه‌ای از زمان‌های شارژ و دشارژ شدن باتری و در انتهای گزارش بیشترین زمان باتری نگه‌داشتن لپ‌تاپ را می‌توانید ببنید.

کپی از مطلب فقط با ذکر منبع و لینک به آن مجاز می‌باشد.

Print Friendly, PDF & Email


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
(برای ذخیره در قالب PDF روی دکمه Print در انتها کلیک نمایید)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

درباره ی مهرداد مهاجر

مهرداد مهاجر هستم، مدیر و نویسنده‌ی سایت دانش‌کامپیوتری. کارشناس نرم‌افزار کامپیوتر و علاقه‌مند به برنامه‌نویسی و اینترنت در کنار مباحث امنیت و علوم روز. از آنجایی که همه آموزش‌ها و مطالب را تنها خودم تهیه کرده‌ام و نویسنده آنها تنها شخص خودم می‌باشم از شما دوستان فهیم و با فرهنگ خواستارم که در صورت استفاده از این مطالب در هرجایی حتما نام نویسنده و لینک به مطلب در دانش‌کامپیوتری را هم درج نمایید تا زحمات شبانه روزی اینجانب که بصورت رایگان در اینجا ارائه می‌شود بی نتیجه نماند. همچنین ارائه دیدگاه از جانب شما در مورد مطالب سایت نقش مهمی در ادامه فعالیت و بهبود مطالب آن دارد. همیشه موفق و پیروز باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *